15/07/2024
Aktualności

W Lęborku koszą trawę i odmulają rowy melioracyjne. Sprawdź, gdzie przeprowadzono prace [ZDJĘCIA]

W Lęborku koszą trawę i odmulają rowy melioracyjne. Sprawdź, gdzie przeprowadzono prace [ZDJĘCIA]

Trwają prace przy koszeniu i oczyszczaniu rowów melioracyjnych oraz przepustów na terenie Lęborka. Prawidłowe działanie sieci melioracyjnej zapewni bezpieczeństwo miastu, szczególnie podczas intensywnych opadów deszczu.

reklama

Miasto współpracuje z meliorantem, a w ostatnich tygodniach zintensyfikowano prace przy koszeniu rowów i kanałów, likwidacji porostów na skarpach i ich odmulaniu. Wykopano także nowe boczne rowy w rejonie ulic Saperów, Artylerzystów, Komuny Paryskiej oraz Nadmorskiej, Ceramicznej, Kossaka, Skarżyńskiego i Pionierów z odprowadzeniem wody do rzeki Kisewa. 

Poniższe zdjęcia przedstawiają odmulony rów od wiaduktów przy ul. Słupskiej/Wojska Polskiego wzdłuż linii kolejowej do Łeby w kierunku ulicy Chłopskiej. Po oczyszczeniu rów ponownie spełnia swoją rolę odprowadzając wodę w kierunku rzeki Łeby (ul. Chłopskiej). Jego drożność ogranicza ryzyko zalania jezdni i chodników pod wiaduktami.

W sierpniu kontynuacje odmulania czeka Kanał Harcerzy w kierunku rzeki Łeby oraz rów od ulicy Chłopskiej do ul. Myśliwskiej.   

Prawidłowe działanie sieci melioracyjnej zapewnia bezpieczeństwo miastu, szczególnie podczas intensywnych opadów deszczu. Zmiany klimatyczne powodują, że zjawiska meteorologiczne przybierają na sile czego świadkami byliśmy także w ostatnich tygodniach w Lęborku. Silne burze podczas których na ziemię w ciągu 15, 20 czy 30 minut spadło od 15 do 28 litrów wody na 1 metr kwadratowy to wielkie wyzwanie dla kanalizacji deszczowej i systemu melioracji. Dlatego tak ważne jest zachowanie jej drożności, stosowanie małej retencji i zbieranie wody deszczowej.

Wciąż rozbudowujące się miasto i nowe tereny zurbanizowane szczególnie na terenach o wysokim poziomie wód gruntowych, generują dodatkową wodę do szybkiego odprowadzenia. Służy do tego sieć kanalizacji deszczowej z systemem podczyszczania wód opadowych, standard przy wszystkich inwestycjach drogowych w Lęborku.

CZYTAJ TEŻ:

reklama

Źródło / Zdjęcia: Urząd Miejski w Lęborku

reklama

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *