16/06/2024
Reklama Aktualności

Mieszkańcu Lęborka! Wybierz bezpieczne opony do swojego samochodu!

Mieszkańcu Lęborka! Wybierz bezpieczne opony do swojego samochodu!


Wysokiej jakości ogumienie to jeden z najważniejszych czynników wpływających na komfort i bezpieczeństwo w trakcie jazdy samochodem. Wybór dobrych opon nie jest wcale łatwym zadaniem. Dowiedz się, jak właściwie dopasować ogumienie do Twojego samochodu oraz jakie powinno być w nich ciśnienie.

Opony muszą zapewnić dobrą przyczepność kół do jezdni bez względu na warunki atmosferyczne. Są odpowiedzialne za bezpieczeństwo w trakcie podróży zdecydowanie bardziej niż różne systemy zastosowane w pojeździe.

reklama

Jak właściwie dopasować opony do samochodu?

W pierwszej kolejności zacznij od przeanalizowania swojego stylu jazdy oraz warunków, w jakich najczęściej podróżujesz. Na rynku znajdziesz ogumienie zimowe oraz letnie, a także wielosezonowe, które nie wymaga zmiany wraz z porami roku.

Zdecydowanie najpopularniejszym rozwiązaniem wśród kierowców jest zakup osobnych opon przeznaczonych do jazdy zimą oraz latem. Zmienia się je, gdy średnia temperatura powietrza przez kilka dni z rzędu spada poniżej 7°C lub utrzymuje się powyżej tego poziomu. Ogumienie wielosezonowe sprawdza się natomiast przede wszystkim w miejscach, w których zimy są stosunkowo łagodne, a opady śniegu znikome.

Wybierając opony, musisz także uwzględnić ich rozmiar. Oznakowanie umieszcza się na ich boku. Należy bezwzględnie przestrzegać zaleceń producenta, który określa, jaka szerokość, wysokość oraz średnica felgi będą odpowiednie.

Niezbędne jest także określenie indeksu nośności i prędkości. Pierwszy z parametrów odnosi się do maksymalnego obciążenia, które jest w stanie wytrzymać opona. Indeks prędkości określa z kolei, z jaką prędkością może poruszać się pojazd.

Od warunków pogodowych oraz stylu jazdy zależy także rzeźba bieżnika. Biorąc pod uwagę ten parametr wyróżnia się następujące rodzaje:

  • opony symetryczne – mają one identyczny kształt bieżnika po obu stronach, zapewniają dużą stabilność podczas jazdy po prostej i suchej drodze, co przekłada się na wyższy komfort prowadzenia. Jednocześnie zdecydowanie gorzej zachowują się na mokrej i śliskiej nawierzchni. Zazwyczaj stosuje się je w miejskich i kompaktowych modelach samochodów;
  • opony asymetryczne – mają różny kształt bieżnika po wewnętrznej i zewnętrznej stronie. Zapewniają stabilność oraz zwrotność na zakrętach, a także optymalną przyczepność na mokrej nawierzchni, co zapobiega zjawisku aquaplaningu. Są one droższe w porównaniu z wersją symetryczną i mniej żywotne;
  • opony kierunkowe – wyróżniają się charakterystycznym bieżnikiem w kształcie litery V. Zapewniają sprawne odprowadzenie dużych ilości wody, dlatego są wyjątkowo skuteczne na mokrej nawierzchni. Ich zakup również wiąże się z wyższym wydatkiem. Mogą także być głośne, zwłaszcza w przypadku, gdy stopień ich zużycia jest zaawansowany.

Na rynku znajdziesz również ogumienie Run Flat. Na pierwszy rzut oka nie różni się niczym od standardowych opon, jednak konstrukcja oraz właściwości są zupełnie inne.

Przede wszystkim w bocznych ścianach tych opon umieszczona jest gumowa wkładka. Jej zadaniem jest amortyzowanie utraty ciśnienia w przypadku uszkodzenia. Dzięki temu może utrzymać samochód nawet wtedy, gdy wewnątrz opony nie ma powietrza. Stosowanie tego rodzaju ogumienia przede wszystkim podnosi bezpieczeństwo kierowcy, pasażerów i innych uczestników ruchu. Ogranicza bowiem ryzyko wypadku czy kolizji przy uszkodzeniu opony na ruchliwej drodze.

Jakie powinno być prawidłowe ciśnienie w oponach?

Nie każdy kierowca zdaje sobie sprawę z tego, że właściwe ciśnienie w oponach jest niezbędne do zapewnienia komfortu jazdy, ale nie tylko. Jeśli jest ono nieprawidłowe, zwiększa się zużycie paliwa, a także ogumienie szybciej się niszczy. Traci przez to swoje właściwości.

Jakie jest właściwe ciśnienie w oponach? Przyjmuje się, że powinno ono oscylować w granicach od 2,1 do 2,3 bara. Warto jednak sprawdzić na tabliczkach znamionowych opon oraz w instrukcji obsługi, jaki poziom wskazuje producent ogumienia.

Ciśnienie w oponach można zmierzyć we własnym garażu, na stacji paliw czy w warsztacie. W tym ostatnim przypadku można liczyć na najbardziej profesjonalny pomiar z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu. Warto wyrobić sobie nawyk sprawdzania ciśnienia przynajmniej raz w miesiącu. Dzięki temu uda się zauważyć wszelkie, nawet najmniejsze nieprawidłowości. Jest to wskazane także przed wyruszeniem w dłuższą podróż. Pamiętaj jednak o tym, aby pomiaru dokonywać nie bezpośrednio po zakończeniu dłuższej jazdy.

Ogumienie w samochodzie – podsumowanie

Na rynku znajdziesz duży wybór opon, które różnią się od siebie ceną oraz parametrami. Nie warto na nich oszczędzać, gdyż to od nich zależy komfort i bezpieczeństwo podczas jazdy. Biorąc pod uwagę przystosowanie do pory roku, wyróżnia się ogumienie letnie, zimowe oraz wielosezonowe. Może być wyposażone w symetryczny, asymetryczny oraz kierunkowy bieżnik. Optymalny poziom ciśnienia w oponach wynosi od 2,1 do 2,3 bara.

Artykuł powstał w ramach płatnej współpracy.

reklama

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *