14/11/2024
Aktualności

Witold Namyślak: Przyszedł czas, żeby ktoś inny został burmistrzem [ROZMOWA]

reklama
Witold Namyślak: Przyszedł czas, żeby ktoś inny został burmistrzem [ROZMOWA]

Witold Namyślak po pięciu kadencjach ustępuje z funkcji burmistrza Lęborka. Tak zadecydowali mieszkańcy w niedzielnych wyborach samorządowych. Miastem zarządzał łącznie przez ponad 20 lat.

Witold Namyślak był burmistrzem Lęborka w latach 1993–1998, 2002–2007, 2010–2014, 2014-2018 oraz 2018-2024. To łącznie ponad 20 lat. Aż pięciokrotnie wygrywał wybory na  burmistrza miasta. Przez dwa lata był także zastępcą burmistrza (1991-1993). Był także posłem na Sejm VI kadencji w latach 2007–2010, a wcześniej w latach 1998-2002 członkiem Zarządu Województwa Pomorskiego.

W wyniku wyborów samorządowych z 7 kwietnia, przegrał walkę o reelekcję z Jarosławem Litwinem.

reklama

Więcej o tym czytaj:
Wybory samorządowe 2024. Zwycięstwo Litwina w Lęborku. Wyniki ze wszystkich obwodów 
Wybory samorządowe 2024: Będzie zmiana na fotelu burmistrza!

Witold Namyślak wygrał natomiast wyścig o mandat radnego Rady Miejskiej w Lęborku. Więcej o tym czytaj:
Wybory samorządowe: Rewolucja w Lęborku. Sprawdź, kto został radnym

– Panie burmistrzu, w niedzielę przegrał Pan wyścig o fotel włodarza Lęborka z Jarosławem Litwinem. Jak Pan skomentuje wynik wyborów?

– Myślę, że po pięciu kadencjach trzeba było zmienić burmistrza i tak się stało.

– Jak Pan zapamięta wszystkie lata spędzone na stanowisku burmistrza Lęborka i jaką inwestycję wymieniłby Pan na pierwszym miejscu spośród wszystkich zrealizowanych?

– Bardzo dobrze, bardzo dobrze zapamiętam. Największą i najważniejszą inwestycją była budowa elektrociepłowni opalanej biomasą. Natomiast to co równie ważne to budowa przejazdu nad torami wzdłuż drogi 214, która dopiero będzie realizowana.

– To chyba nie jest dla Pana tak do końca smutny dzień, bo przecież został Pan wybrany radnym Rady Miejskiej w Lęborku?

– Dla mnie to nie jest smutny dzień. Kto mówi, że to jest mój smutny dzień? Ja bardzo dużo zawdzięczam mieszkańcom Lęborka. Pięć razy wybierano mnie w wyborach powszechnych na burmistrza. Wybrano mnie też na posła na Sejm. Teraz przyszedł czas, żeby ktoś inny został burmistrzem i tylko tyle. Ja więc nie mam tu żadnego smutnego dnia, bo coś się kiedyś musi przecież skończyć.

– A jak będzie wyglądała sytuacja w nowej kadencji Rady Miejskiej w Lęborku? Koalicja Obywatelska, w której Pan jest, zdobyła sześć mandatów, a KWW Jarosława Litwina Czas Na Zmiany ma 7 mandatów. Uda wam się porozumieć podczas głosowań?

– Nie wiem jak to będzie. To nie zależy tylko ode mnie, to jest bardziej drużynowa gra. Zobaczymy.

– Teraz chyba nastąpi tzw. zamiana ról. W poprzednich kadencjach Rady Miejskiej, radni patrzyli Panu na ręce, a teraz to Pan będzie w ten sam sposób sprawdzał nowe władze miasta. Czy tak będzie?

– Aż tak bardzo nie jestem zainteresowany czyimiś rękoma (śmiech). Na spokojnie, na pewno nie będę nikomu przeszkadzał, bo i dlaczego miałbym to robić? Myślę, że ważne jest dobro miasta. Jeżeli ktoś ma pomysły to proszę bardzo, nawet mogę pomagać. Dlaczego miałbym przeszkadzać. Podczas moich kadencji jako burmistrz, czasami mi przeszkadzano, ale to już historia.

– Jaka jest atmosfera wśród pracowników Urzędu Miejskiego w Lęborku? Czy urzędnikom smutno z powodu Pana przegranej? Czy na korytarzach można było wyczuć niepokój, może nawet przerażenie?

– Urzędnicy się nie boją tego, co będzie, ale na pewno troszeczkę jest im smutno. Trudno mi powiedzieć, co siedzi ludziom w głowie, ale na pewno większość jest troszeczkę zaskoczona.

– Czego możemy Panu życzyć na kolejne lata politycznej kariery, już po długich latach bycia burmistrzem Lęborka?


– Proszę mi przede wszystkim życzyć zdrowia.

– Dziękuję za rozmowę.

Przypomnijmy sylwetkę odchodzącego burmistrza:

Witold Namyślak – burmistrz Lęborka jest magistrem ekonomii, ma prawie 65 lat, jest żonaty, ma dwóch dorosłych synów. W 1979 r. ukończył Technikum Elektryczne w Wejherowie, w 1983 r. ukończył studia na Wydziale Ekonomiki Produkcji Uniwersytetu Gdańskiego o specjalności finanse przedsiębiorstw.
 
Miejsca pracy: 1984 – Izba Skarbowa w Słupsku, 1984-87 – dyrektor GZEAS w Cewicach, 1987-90 – kierownik Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Przedsiębiorstwie Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Lęborku, 1990-1991 – naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Urzędu Miejskiego w Lęborku. 1991-93 – zastępca burmistrza miasta Lęborka, 1993-98 – burmistrz Lęborka, 1998-2002 – członek Zarządu Województwa Pomorskiego, 2002-2007 – burmistrz Lęborka, 2007-2010 – poseł na Sejm RP, 2010-2014 – burmistrz Lęborka, w wyborach samorządowych jesienią 2014 r., a następnie w 2018 r. ponownie wybrany na to stanowisko. W 2024 roku przegrał wybory na burmistrza Lęborka, ale uzyskał mandat radnego Rady Miejskiej w Lęborku.

reklama
reklama

3 Comments

    dziękujemy Panie Burmistrzu za piękny Lębork

    8
    6

    Tak, piękny – im wyżej tym piękniejszy…

    Nie wierze w szczerość tych wypowiedzi, ale trzeba przyznać, że miękko wylądował. Racja jednak, że za długo był burmistrzem i czas na zmiany. No to miłego przesiedzenia 5 lat w radzie za publiczne pieniądze.

    6
    2

Comments are closed.