14/04/2024
Aktualności Kultura

Opowiedzą historię lęborskich franciszkanów

Opowiedzą historię lęborskich franciszkanów

Spotkanie poświęcone lęborskim franciszkanom odbędzie się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Lęborku. Poprowadzi je dr Bogdan Libich. Wydarzenie zaplanowano na czwartek, 21 marca, o godzinie 17 w klubie biblioteki. Wstęp wolny.

reklama

Niewielu mieszkańców Lęborka pamięta powojenny czas, kiedy w Lęborku istniała tylko jedna parafia, a ojcowie z kościoła św. Jakuba, jedynej wówczas katolickiej świątyni w mieście i okolicy, opiekowali się kościołami i kaplicami w Lubowidzu, Brzeźnie, Garczegorzu, Krępkowicach, w Nowej Wsi, Zwartowie, Chocielewku, Cewicach, Łebuni, Małoszycach i Leśnicach. Posługę duszpasterską pełnili także w samym Lęborku w kościele poprotestanckim pw. Królowej Polski i w kaplicy cmentarnej.

Podczas spotkania przypomniane zostaną sylwetki pierwszych lęborskich franciszkanów: o. Lucjusza Chodukiewicza, o. Bernarda Myśliwca i o. Wawrzyńca Kuracha oraz późniejsze dzieje parafii. Prelekcję wzbogacą unikalne fotografie z kroniki klasztoru, zbiorów absolwentów Liceum Pedagogicznego w Lęborku i Aleksandry Kochanowskiej.    

Wykład wygłosi dr Bogdan Libich – historyk, nauczyciel, wieloletni dyrektor Liceum Ogólnokształcącego nr 1 w Lęborku, członek Lęborskiego Bractwa Historycznego, a także radny Rady Miejskiej w Lęborku. Współautor „Dziejów Lęborka” (wyd. 2008) i autor wielu artykułów w „Biuletynie Historycznym”. Związany z Lęborkiem więzami rodzinnymi i emocjonalnymi zgłębia jego historię i z pasją gromadzi materiały i dokumenty.  

reklama

Źródło / Zdjęcie: Urząd Miejski w Lęborku

reklama

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

POLECAMY
 
close-link