14/04/2024
Reklama Aktualności

Jaki stół pasuje do salonu prowansalskiego?

Jaki stół pasuje do salonu prowansalskiego?

Wybór stołu, który będzie pasował do salonu urządzonego w stylu prowansalskim, to trudna decyzja, która może znacząco wpłynąć na charakter i funkcjonalność całego wnętrza. Styl prowansalski, z jego rustykalnym urokiem, lekkością i elegancją, wymaga przemyślanego doboru mebli, aby stworzyć spójną i harmonijną przestrzeń. W poniższym artykule przedstawimy Ci kilka wskazówek, które pomogą w wyborze idealnego stołu do salonu prowansalskiego, biorąc pod uwagę różne aspekty – od materiału i wykończenia, przez  rozmiar, kształt, aż po dodatkowe funkcje.

reklama

Stół do salonu prowansalskiego – materiał bliski naturze

Styl prowansalski czerpie z piękna i prostoty życia na francuskiej wsi, dlatego wybierając stół w tym właśnie guście, warto postawić na naturalne materiały.

Drewno, ze swoim ciepłem i niepowtarzalnymi wzorami słojów oraz sęków, jest idealnym wyborem. Stół może być w takim przypadku wykonany z sosny, dębu, czy jesionu, najlepiej w jasnych odcieniach, które rozjaśnią przestrzeń i dodadzą jej przytulności.

Drewniane stoły prowansalskie [https://meblezych.pl/stoly-prowansalskie], szczególnie te z widocznymi śladami użytkowania, nawiązują do rustykalnego charakteru stylu prowansalskiego, wprowadzając do salonu autentyczną atmosferę.

Kolorystyka i wykończenie stołu do salonu prowansalskiego

W salonie prowansalskim dominują jasne, pastelowe barwy, które pomagają stworzyć wrażenie lekkości i przestronności. Stół w kolorze białym, kremowym, lub w delikatnym odcieniu łagodnego beżu czy bladego niebieskiego, będzie idealnie współgrał z resztą aranżacji.

Można również zdecydować się na lekko postarzane wykończenie, które doda meblowi charakteru i podkreśli wiejski klimat salonu. Można je uzyskać poprzez techniki szlifowania, przecierania, czy stosowania specjalnych lakierów, które imitują naturalne procesy starzenia.

Rozmiar i kształt stołu dostosowany do przestrzeni

Wielkość i kształt stołu powinny być przemyślane na tyle dobrze, aby mebel harmonijnie wpisywał się w przestrzeń salonu – nie dominując nad nią, ale jednocześnie umożliwiając komfortowe korzystanie.

W zależności od wielkości salonu można wybrać okrągły stół, który sprzyja rozmowom i spotkaniom w większym gronie lub prostokątny, który jest bardziej klasycznym i uniwersalnym wyborem. Warto także rozważyć stół rozkładany, który na co dzień może zajmować mniej miejsca, a w razie potrzeby – rozłożyć go, aby pomieścić więcej gości.

Funkcjonalność i dodatkowe cechy stołu do salonu prowansalskiego

W stylu prowansalskim, gdzie ceni się nie tylko estetykę, ale również funkcjonalność, stół może być wyposażony w różne dodatkowe funkcje, które zwiększą jego użyteczność.

Praktycznym rozwiązaniem mogą być szuflady lub półki pod blatem, umożliwiające przechowywanie drobnych przedmiotów, takich jak serwetki, świeczniki czy sztućce, które będą zawsze pod ręką, gdy zajdzie taka potrzeba. Takie dodatki są szczególnie wartościowe w mniejszych salonach, gdzie każdy centymetr przestrzeni jest na wagę złota.

Harmonia z pozostałymi elementami wnętrza to klucz do sukcesu

Ostatnim, ale równie ważnym aspektem jest upewnienie się, że wybrany stół będzie harmonijnie współgrał z pozostałymi elementami wnętrza, takimi jak kanapy, fotele, czy dekoracje.

W efekcie wybrany stół powinien dopełniać całość aranżacji, tworząc spójny i przytulny salon w stylu prowansalskim. Można to osiągnąć poprzez dopasowanie kolorów, wzorów, a także materiałów, na przykład poprzez wybór stołu, który będzie pasował do drewnianych belek sufitowych, podłogi, lub innych mebli wykonanych z podobnego rodzaju drewna.

Zatem wybierając stół do salonu prowansalskiego, pamiętaj o znaczeniu naturalnych materiałów, jasnej kolorystyki, oraz funkcjonalności, które są kluczowe dla tego stylu. Dobrze dobrany stół może podkreślić urok i elegancję salonu w stylu prowansalskim i stać się w ten sposób centralnym punktem przestrzeni, wokół którego będą koncentrować się rodzinne i towarzyskie spotkania. Pamiętając o tych wskazówkach, można stworzyć ciepłą, przytulną i stylową przestrzeń, która będzie cieszyć oko i serce wszystkich domowników.
Artykuł powstał w ramach płatnej współpracy z firmą „Malinowski SEO”

reklama
POLECAMY
 
close-link