14/04/2024
Aktualności Kultura

Wspólnie zwieńczyli Tydzień PRL-u w bibliotece

Wspólnie zwieńczyli Tydzień PRL-u w bibliotece

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Lęborku odbyło się spotkanie z Wojciechem Przylipiakiem, który jest autorem takich książek jak: „Czas wolny w PRL-u” i „Zakupy w PRL-u. W kolejce po wszystko”. Impreza została zorganizowana z na zakończenie Tygodnia PRL-u oraz z okazji Dnia Kobiet.

reklama

Seniorzy i nie tylko spotkali się z Wojciechem Przylipiakiem w piątek 8 marca o godzinie 17.00 w bibliotece. Autor przywiózł ze sobą pokaźną kolekcję pamiątek i przedmiotów codziennego użytku z czasów PRL-u. Każdy uczestnik mógł je obejrzeć, a niektóre z albumów wziąć do ręki i przeczytać. Spotkanie dotyczyło głównie książek autora oraz zebranej przez niego kolekcji zdjęć.

Autor opowiadał o tym jak wyglądały zakupy, wymiany towarów oraz jak ważne dla Polaków w tamtym czasie były takie umiejętności jak szycie, czy gotowanie czegoś z niczego. Opowiadał także historie bohaterów jego książek, przypominając zgromadzonym jak wyglądało życie w tamtych czasach. Dzisiaj pamięta się głównie to co dobre, jednak autor pokazał, że czasy komunizmu w Polsce potrafiły być przyjemne, ale także rozczarowujące.

Na imprezie były nie tylko panie, ale również panowie. Wszyscy wspólnie wspominali czasy swojej młodości, a część widowni, która nie miała okazji żyć w tamtych czasach, miała okazję do usłyszenia wielu ciekawych historii. Akcentem Dnia Kobiet podczas spotkania było przedstawienie szczegółowo historii kilku kobiet, w tym pewnej modelki Barbary, która pojawiła się w zbiorze zdjęć Wojciecha Przylipiaka.

Tydzień PRL-u w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Lęborku zaowocował nie tylko tym spotkaniem, ale także powstaniem sporej kolekcji zdjęć dawnego Lęborka, na których widać takie miejsca jak plac Pokoju, Dom Handlowy Jantar czy niemalże niezmieniony do dziś kościół pw. Najświętszej Marii Panny Królowej Polski (tzw. „Korona”). 

reklama

Fot. Kacper Konopiński

reklama
POLECAMY
 
close-link