14/04/2024
Aktualności Kultura

Trzy sopranistki zaśpiewają w kościele

Trzy sopranistki zaśpiewają w kościele

W najbliższą niedzielę, 10 marca, o godzinie 19:15 kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski przy pl. Kopernika w Lęborku odbędzie się spektakl-oratorium „Trzy Marie” w wykonaniu Les Femmes Opera. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

„Trzy Marie” to spektakl-oratorium napisany w 2020 r. na specjalne zamówienie przez Annę Rocławską-Musiałczyk dla trójmiejskiego zespołu Les Femmes Opera. Grupę tworzą Joanna Sobowiec-Jamioł, Natalia Krajewska-Kitowska i Emilia Osowska – główne bohaterki przedstawienia.
Muzyczne dzieło zostało stworzone do tekstów ze Starego i Nowego Testamentu, dawnych pieśni kościelnych oraz współczesnej polskiej poezji religijnej. Niezwykły kształt brzmieniowy i suma wszystkich elementów przemieniają ostatecznie spektakl w misterium.

reklama

“Trzy Marie” opowiadają historię kobiet towarzyszących Jezusowi w jego męce i zmartwychwstaniu: Marii – Matki Bożej, Marii Magdaleny i Marii Kleofasowej. Inspiracją do powstania spektaklu były rzeźby niderlandzkich mistrzów średniowiecza pochodzące z pruszczańskiego ołtarza „Ukrzyżowanie”, a znajdującego się obecnie w ekspozycji Muzeum Narodowym w Warszawie.

 „Ożywienie” Marii stało się możliwe dzięki kostiumom Małgorzaty Wasik będących niemal wierną kopią strojów rzeźb z ołtarza oraz scenografii Cypriana Wieczorkowskiego nawiązującej do gotyckich witraży.

O muzyczną oprawę oratorium zadba zespół instrumentalny w składzie Hanna Chylińska –skrzypce I, Aleksandra Kowacz – skrzypce II, Anna Prusińska – altówka, Maria Szagżdowicz – wiolonczela, Mateusz Kot – kontrabas, Jakub Musik – klarnet, Alicja Garczarek – harfa oraz Paweł Nowicki – perkusja.

Występ będzie darem dla budowanego Lęborskiego Hospicjum Stacjonarnego w Pogorzelicach. Po spektaklu kwestia wolontariuszy na rzecz budowy hospicjum.

Spektakl odbędzie się w najbliższą niedzielę, 10 marca, o godzinie 19:15 kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski przy pl. Kopernika. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

reklama
reklama
POLECAMY
 
close-link