22/05/2024
Aktualności

Chcą ratować Jezioro Lubowidzkie

Chcą ratować Jezioro Lubowidzkie

Samorządowcy i przedstawiciele lokalnych instytucji spotkali się w celu omówienia przyszłości jeziora Lubowidzkiego. Zgodzili się, żeby wspólnie działać w celu rekultywacji zbiornika.

reklama

Władze gminy Nowa Wieś Lęborska zorganizowały spotkanie, którego celem było omówienie strategii działań w związku z wynikami badań naukowców z Katedry Hydrologii Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Wzięli w nim udział między innymi: przedstawiciele lokalnych samorządów, członkowie Nadleśnictwa Lębork oraz lokalnych kół PZW i przedstawiciele Wód Polskich. Badania były prowadzone na przełomie kwietnia i października 2023 roku i na ich podstawie powstał dokument  pt. „Raport o stanie środowiska jeziora Lubowidzkiego w ramach koncepcji jego rekultywacji” pod redakcją dr hab. Krystiana Obolewskiego. Opracowanie szczegółowo opisuje sytuację środowiskową jeziora.

Wójt gminy Nowa Wieś Lęborska Zdzisław Chojnacki zaczął spotkanie od omówienia dotychczasowych działań. Zaznaczył, że uregulowanie gospodarki wodno-ściekowej w zlewni jeziora jest pierwszym, a zarazem kluczowym krokiem w jego ochronie. Obecnie dobiega końca ostatni etap budowy sieci kanalizacji sanitarnej w miejscowości Lubowidz. Łączna wartość prac na przestrzeni ostatnich lat wynosi 9,8 mln zł, z czego zdecydowaną większość stanowią rządowe dotacje ze środków zewnętrznych.

– Główny problem w przypadku terenów bezpośrednio przyległych do brzegów zbiornika jest zasadniczo rozwiązany poprzez skanalizowanie poszczególnych domostw – rozpoczął swoje wystąpienie dr Obolewski. – Obecnie głównym zagrożeniem, który wymaga kolejnych działań jest zabezpieczenie jeziora przed potencjalnymi zanieczyszczeniami pochodzącymi z dopływu – strugi Węgorzej. Ze względu na położenie jeziora w końcowym odcinku zlewni strugi, jest to miejsce newralgiczne.

Wśród proponowanych rozwiązań rekultywacyjnych jest budowa progów gromadzących osady przesuwane w kierunku misy jeziora. 

Powinno to powodować powolne zahamowanie zamulania fragmentu jeziora poddawanego odziaływaniu strugi Węgorzy – czytamy w opracowaniu. Według dr Obolewskiego należy wzdłuż koryta ujścia Węgorzy zainstalować poduszki wypełnione fragmentami polimerów.

Planowane w przyszłości zabiegi rekultywacyjne jeziora Lubowidzkiego powinny przebiegać wg następujących kroków: 

  1. uporządkowanie gospodarki ściekowej w zlewni bezpośredniej (warunek obligatoryjny i praktycznie zakończony)
  2. renaturyzacja strugi Węgorzy zgodnie z ideą biotechnologii hydroekologicznej
  3. zabiegi rekultywacyjnie w obrębie zbiornika.

Zasadniczym celem rekultywacji jest przywrócenie jeziorom ich poprzednich funkcji, a także cech fizycznych, chemicznych i biologicznych, możliwie zbliżonych do naturalnych. Poprawa stanu ekologicznego jeziora Lubowidzkiego jest niezbędna w celu poprawy potencjału tego zbiornika do celów rekreacyjnych, retencyjnych i ochrony bioróżnorodności, zarówno w ujęciu miejscowym, jak i zlewniowym – nieczystości, w tym związki węgla, wypływając z jeziora mogą dalej rzeką Łebą trafiać do obszaru Słowińskiego Parku Narodowego.

Uczestnicy spotkania zgodzili się, aby współpracować w celu rekultywacji jeziora.

Fot. UG NWL

reklama

5 Komentarze

    Magia wyborów będziemy ratować jezioro Lubowidz aż się dziwię że jeszcze do jeziora Ossowskiego się nie p r z y p i e r d o l i l i

    9
    12

      W swoją pusta głowę się puknij, magiku…

      6
      7

      Badania ekosystemu Jeziora to złożony proces . Wymaga szczegółowych długookresowych badań morfologicznych by stwierdzić jego faktyczny stan . Nie powinno się robić tego ,, po łebkach ,, Następnie po analizie należy dopasować odpowiedni sposób rekultywacji.

      7
      1

    Jakie to szczęście że są ludzie,którzy wiedzą co należy robić,m.in. dla dobra innych ludzi, dla przyrody. Doceniajamy wysiłek! W każdym z nas są pokłady mądrości, dobroci. Brawo dla pomysłu poprawy stanu ekologicznego jeziora Lubowidz kiego! Nie zgadzam się na prostacką krytykę.

    14
    3

    Oczywiście,ze trzeba zadbać o jezioro. Działajcie i nie przejmujcie się wrednymi komentarzami.

    13
    3

Komentarze są wyłaczone