13/05/2024
Aktualności

Komisja lekarska oceni przydatność do służby

Komisja lekarska oceni przydatność do służby

Od 1 lutego do 30 kwietnia w województwie pomorskim trwać będzie kwalifikacja wojskowa. W tym roku obejmie ona mężczyzn urodzonych w 2005 roku. Młodzi mieszkańcy Lęborka i powiatu lęborskiego będą wzywani od 4 do 21 marca.

Zgodnie z ogłoszonym w piątek rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 10 listopada 2023 r., w tym roku przed komisją lekarską muszą się stawić młodzi mężczyźni urodzeni w 2005 r., którzy otrzymają odpowiednią kategorię zdolności do służby wojskowej. Obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej podlegają również mężczyźni urodzeni w latach 2000 – 2004, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej (tzw. roczniki starsze).

Wzywane będą także osoby, które w latach 2022 i 2023 zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do służby wojskowej ze względu na stan zdrowia (kategoria zdolności B), jeżeli okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej. To samo tyczy się czasowo niezdolnych do służby wojskowej jeżeli okres tej niezdolności upływa po zakończeniu kwalifikacji wojskowej i złożyły wniosek o zmianę kategorii zdolności, o który mowa w art. 64 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny, przed dniem zakończenia kwalifikacji wojskowej.

Do stawienia się do kwalifikacji wojskowej wezwane są również kobiety urodzone w latach 1997- 2005 posiadające kwalifikacje przydatne do służby wojskowej, które nie stawały jeszcze do kwalifikacji wojskowej. Zgłosić się muszą też kobiety pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku szkolnym lub akademickim 2023/2024 kończą studia na kierunkach lub kończą naukę w zawodach, o których mowa w § 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 13 lipca 2023 r. w sprawie wskazania grup kobiet poddawanych obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej (Dz.U. poz. 1520).

Osoby niezdolne do służby muszą przedstawić powiatowej komisji lekarskiej posiadaną dokumentację medyczną, w tym wyniki badań specjalistycznych, przeprowadzonych w okresie dwunastu miesięcy przed dniem stawienia się do kwalifikacji wojskowej albo wypis z treści orzeczenia stwierdzającego niezdolność lub niepełnosprawność, o których mowa w art. 62 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny.

reklama

Kwalifikacja ma na celu określenie zdolności psychofizycznej do pełnienia czynnej służby wojskowej. Po badaniu lekarskim przydzielana jest odpowiednia kategoria zdrowotna A, B, D lub E. Kwalifikacja kończy się wydaniem książeczki wojskowej. Ponieważ od 2010 roku pobór w Polsce jest zawieszony, osoby te są z urzędu przeniesione do rezerwy i mają uregulowany stosunek do służby wojskowej.

Podczas kwalifikacji, oprócz orzekania o zdolności do służby wojskowej, zainteresowani będą mogli uzyskać od przedstawicieli Wojskowego Centrum Rekrutacji w Słupsku informacje o ochotniczych formach służby wojskowej, a także projektach realizowanych aktualnie przez Ministerstwo Obrony Narodowej. Chętni, zdecydowani na wstąpienie w szeregi Wojska Polskiego, zaraz po otrzymaniu kategorii zdrowia, mogą też złożyć wniosek o powołanie do służby.

Kwalifikację wojskową dla osób z terenu powiatu lęborskiego potrwa od 4 do 21 marca z wyjątkiem dni wolnych od pracy, w godzinach od 9 do 15, w budynku Starostwa Powiatowego przy ul. Czołgistów 5. Kobiety przyjmowane będą 21 marca. Kwalifikację  przeprowadzi Powiatowa Komisja Lekarska.

Warto pamiętać, że stawienie się przed komisją wojskową jest obowiązkowe, a na osoby, które bez uzasadnionej przyczyny się nie stawią zostanie nałożona grzywna w celu przymuszenia do stawiennictwa albo zarządzone przymusowe doprowadzenie przez policję. Ponadto nieotrzymanie wezwania imiennego nie zwalnia od dopełnienia obowiązku stawienia się do kwalifikacji wojskowej.

reklama

Źródło / Zdjęcia: Wojskowe Centrum Rekrutacji w Słupsku / Urząd Miejski w Lęborku

reklama