16/06/2024
Aktualności Kultura

Siedem dni z myślą Jana Pawła II [Zdjęcia]

Siedem dni z myślą Jana Pawła II [Zdjęcia]

Przez siedem dni od 15 do 22 października w kościołach w Lęborku i okolicach odbywał się jubileuszowy XX Lęborski Tydzień Kultury Chrześcijańskiej. W tym roku hasło przewodnie brzmiało „Św. Jan Paweł II – Cywilizacja Życia”.

reklama

Inauguracja XX Lęborskiego Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej miała miejsce w kościele Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Lęborku. Podczas trwania mszy św., jak i po jej zakończeniu, wierni mogli usłyszeć pieśni papieskie w wykonaniu polsko-ukraińskiego zespołu Kalyna.

Dzień później, 16 października, w Lęborskim Centrum Kultury Fregata odbyło się Forum Młodych, w trakcie którego młodzież obejrzała film, wysłuchała piosenek w wykonaniu uczennicy PCE oraz  wykładu pt. „Obieg krwi w cywilizacji, to nośnik informacji”. Zaprezentowano też monolog pt.: „Aorta przenosi wartości JP2 na słowach z książek”. Odbył się też lęborski bookcrossing – uwalnianie cywilizacyjnej książki. Swoje umiejętności muzyczne zaprezentował też zespół Arka Tediego.
Natomiast wieczorem w kościele św. Jadwigi Śląskiej odprawiona została uroczysta msza odpustowa pod przewodnictwem wiceoficjała Sądu Biskupiego Diecezji Pelplińskiej ks. dr. Krzysztofa Ossowskiego. Jak co roku uroczystość uświetnił koncert chóru Sensus Musicus.

We wtorkowe popołudnie, w kaplicy ewangelicko-augsburskiej przy ul. Wojska Polskiego odbyło się nabożeństwo ekumeniczne, które poprowadził je ks. Wojciech Froelich ze Słupska.

Środa  poświęcona była na modlitwę św. Jana Pawła II o pokój pn. „Niech już nie będzie wojny”, a także hymn liturgiczny typowy dla chrześcijańskich Kościołów Wschodu tzw. Akatyst. W ten sposób modlono się w sanktuarium św. Jakuba Apostoła.

W czwartek w salce przy parafii Miłosierdzia Bożego w Lęborku odbyły się warsztaty gospel i przesłuchania chętnych.

W piątek, 20 października, w auli Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Lęborku nagrodzono zwycięzców konkursów: recytatorskiego, literackiego oraz plastycznego pn. „Festiwalu Języka Wartości”, a po mszy św. w sanktuarium św. Jakuba Apostoła konkursu plastycznego „Jan Paweł II – Cywilizacja Życia”. W Stacji Kultura LCK Fregata kontynuowano warsztaty gospel, natomiast w Centrum Kultury Chrześcijańskiej św. Brata Alberta w Mostach młodzież zaprezentowała wieczornicę pt. „W was jest nadzieja, ponieważ wy należycie do przyszłości”.

W sobotni poranek odbyła się kolejna część warsztatów gospel, a wieczorem, gdy wszyscy byli już gotowi, w kościele Miłosierdzia Bożego w Lęborku wybrzmiał wielki koncert wieńczący dwudniowe warsztaty. W dwudziestoletniej historii Lęborskiego Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej odbył się on już po raz siódmy, a wzięli w nim udział reprezentanci wielu środowisk społecznych oraz uczestnicy indywidualni z powiatu lęborskiego.

W niedzielę, 22 października, w ostatnim dniu wydarzenia w kościele Niepokalanego Poczęcia NMP w Nowej Wsi Lęborskiej oraz w kościele św. Marii Magdaleny w Garczegorzu można było wysłuchać program słowno-muzycznego pn. „Bogu dziękujcie (…) Ducha nie gaście”. Przed wiernymi obu tych parafii wystąpił Zespół Regionalny Frantówka.

Finał XX Lęborskiego Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej odbył się w sanktuarium św. Jakuba Apostoła, gdzie miał miejsce koncert kleryckiego zespołu Pokój i Dobro z Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi-Łagownikach. Występ zgromadził w kościele sporą ilość słuchaczy.

Organizatorami wydarzenia byli starosta oraz Rada Powiatu Lęborskiego, burmistrz i Rada Miejska w Lęborku, wójt i Rada Gminy Nowa wieś Lęborska oraz LCK Fregata.

reklama

Źródło / Zdjęcia: Starostwo Powiatowe w Lęborku

reklama