17/05/2024
Aktualności

Wybieraj świadomie, z czyjej sieci chcesz korzystać

Wybieraj świadomie, z czyjej sieci chcesz korzystać

Na rządowej stronie internet.gov.pl, zawierającej bezpłatną bazę danych z informacjami o dostępności internetu w całej Polsce, można sprawdzić na mapie, jaki operator dostarcza do budynku swoje usługi.

Informacje te dostępne są dzięki rządowemu projektowi SIDUSIS, czyli Systemowi Informacyjnemu o Dostępie do Usług Stacjonarnego Internetu Szerokopasmowego. Wchodząc na stronę https://internet.gov.pl/ i korzystając z dostępnej tam interaktywnej mapy, można sprawdzić jacy operatorzy działają w okolicy i jaki oferują internet w wybranych budynkach. Bezpłatna baza danych zawiera informacje o dostępności stacjonarnych usług szerokopasmowych w każdej polskiej gminie.

reklama

Głównym celem systemu jest zapewnienie obywatelom dostępu do rzeczywistych, aktualnych danych o zasięgach możliwych do świadczenia usług stacjonarnego dostępu do internetu szerokopasmowego, czyli gdzie są one dostępne dla danego punktu adresowego (domu, budynku itd.). Dane są aktualizowane na bieżąco i zawierają nazwy podmiotów świadczących usługi oraz kontakty do ich przedstawicieli.

SIDUSIS umożliwia też wysłanie zgłoszenia zapotrzebowania na usługi dostępu do internetu szerokopasmowego w nieruchomości, na której możliwe jest świadczenie takiej usługi. System pozwala na wysłanie powiadomienia, które automatycznie trafi do wybranego lub do wszystkich przedsiębiorców, którzy oferują usługi w danej lokalizacji. Zgłoszenie zapotrzebowania traktowane jest jak zgoda marketingowa i umożliwia wskazanie sposobu kontaktu ze zgłaszającym.

W systemie znajduje się też informacja, czy w danym budynku jest zasięg rzeczywisty czy teoretyczny (podłączenie usługi może nastąpić natychmiastowo czy konieczne jest uzyskanie np. dodatkowych zgód lub poniesienie znacznych kosztów przy podłączeniu). W przypadku, gdy dane będą budziły wątpliwości co do zgodności ze stanem faktycznym, każdy mieszkaniec może wysłać do systemu zgłoszenie potrzeby weryfikacji.

W systemie można też oznaczać pustostany, czyli budynki, gdzie ani obecnie, ani w przyszłości nie zaistnieje potrzeba doprowadzania infrastruktury zapewniającej dostęp do internetu. Przedsiębiorcy telekomunikacyjni dostaną dzięki temu informacje o tym, gdzie istnieje popyt na ich usługi. Funkcja ta ma się przyczynić do eliminacji tzw. białych plam.

Od czerwca  możliwe jest także sprawdzenie, czy w danej okolicy operatorzy będą realizować plany inwestycyjne zarówno ze środków publicznych jak i w ramach inwestycji komercyjnych. Informacja ta może być korzyścią przede wszystkim dla osób, które planują budowę bądź zakup domu czy mieszkania, a nie mogą pozwolić sobie by nie korzystać z internetu szerokopasmowego.

reklama
reklama