29/04/2024
Aktualności

Nagrody dla uczniów i pracowników oświaty [Zdjęcia]

Nagrody dla uczniów i pracowników oświaty [Zdjęcia]

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej w Lęborku odbyły się dwie duże uroczystości z udziałem dyrektorów, nauczycieli szkół i przedszkoli, a także przedstawicieli nauczycielskich związków zawodowych. Nie mogło też zbraknąć wyróżnionych za osiągnięcia uczniów.

reklama

Pierwsza z uroczystości odbyła się w sali rajców lęborskiego ratusza, gdzie wręczone zostały nagrody za sukcesy pedagogiczne nauczycielom i dyrektorom placówek. Przyznano też uczniom nagrody i wyróżnienia za szczególne osiągnięcia w nauce, sporcie oraz kulturze i sztuce w 2023 roku.

Przybyłych na to spotkanie powitał burmistrz Lęborka Witold Namyślak, który złożył życzenia wszystkim związanym z oświatom. Głos zabrały także przedstawicielki związków zawodowych oświaty Halina Ługowska-Siłka oraz Aleksandra Werra. Natomiast sekretarz miasta Marian Kurzydło przypomniał, że na lęborską oświatę składa się 15 przedszkoli, 1 punkt przedszkolny, 7 szkół podstawowych i blisko 4600 uczniów, w tym ok. 1650 przedszkolaków, a także 464 nauczycieli. To również 180 pracowników administracji i obsługi oraz budżet, ponad 71,2 mln zł co przekłada się na około 36,5 proc. wydatków bieżących budżetu miasta w tym roku.

Decyzją Burmistrza Lęborka za rok szkolny 2022/2023 uhonorowano czterech dyrektorów lęborskich przedszkoli i sześcioro dyrektorów szkół podstawowych. Wręczono też nagrodę burmistrza Lęborka dla nauczycieli szkół podstawowych i przedszkoli 

Przyznano też nagrody i wyróżnienia w ramach lęborskiego programu wspierania edukacji dzieci i młodzieży, do którego wpłynęło 59 wniosków w dziedzinach nauka, kultura i sztuka oraz sport. Przyznano łącznie 6 nagród głównych oraz 25 wyróżnień w trzech kategoriach wiekowych: klasy I-III, klasy IV-VI oraz klasy VII-VIII.

Nagrodę główną w dziedzinie nauka otrzymała z rąk burmistrza uczennica VIII klasy Szkoły Podstawowej Nr 8 w Lęborku Kinga Rucińska. Kinga poprzedni rok ukończyła ze średnią 5,78. Lubi geografię, matematykę oraz ortografię. Brała udział w wielu konkursach zajmując czołowe miejsca. Reprezentowała miasto w konkursie i na gali laureatów w Ogólnopolskim Konkursie Historycznym Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w Warszawie.   

Uroczystość w ratuszu uświetnił występ muzyczny rodzinnego trio w składzie Andrzej Formela z córką i synem Ireną i Antonim.

Tymczasem w Zespole Szkół Mechaniczno-Informatycznych miała miejsce druga uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej, w której wzięli udział przedstawiciele szkół, dla których organem prowadzącym jest Starostwo Powiatowe w Lęborku. W uroczystościach uczestniczyła starosta Alicja Zajączkowska, która złożyła życzenia nie tylko nauczycielom, ale też wszystkim pracownikom szkoły i całej szkolnej społeczności.

Obecny był również senator, nauczyciel z wykształcenia Kazimierz Kleina, który podkreślił, że nauczyciel to nie tylko zawód, ale również misja i wyzwanie. Głos zabrała także prezes lęborskiego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego Halina Ługowska-Siłka oraz Aleksandra Werra ze związku zawodowego NSZZ Solidarność, która przywołała dokonania powstałej równo 250 lat temu Komisji Edukacji Narodowej w tworzeniu współczesnego systemu edukacyjnego i roli nauczyciela jako architekta przyszłości, pomagającego młodym ludziom odnajdywać swoją drogę w życiu.

Uroczystość była okazją do wręczenia 115 nagród, wyróżnień i stypendiów dla najzdolniejszych uczniów. Na liście uczniów wyróżnionych stypendiami starosty znalazło się 101 nazwisk. Największa liczba stypendystów wyłoniona została w I Liceum Ogólnokształcącym – 38 osób. 34 osoby otrzymały stypendia w Zespole Szkół Gospodarki Żywnościowej i Agrobiznesu. 15 uczniów otrzymało stypendia w Społecznym Liceum Ogólnokształcącym, 8 w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2, 4 osoby w Zespole Szkół Mechaniczno-Informatycznych i 2 uczniów w Powiatowym Centrum Edukacyjnym. Dwójka ze stypendystów: Amelia Kowalska z SLO i Hubert Szewczyk z ZSGŻiA, osiągnęła maksymalną możliwą średnią ocen ze wszystkich przedmiotów – 6,0.

Specjalną nagrodą rzeczową uhonorowano Marię Formelę – mieszkankę powiatu lęborskiego, uczennicę szkoły artystycznej, za osiągnięcia rangi krajowej i międzynarodowej. Wśród jej najważniejszych tegorocznych sukcesów znalazły się: I nagroda International Bach Music Competition w Londynie, wyróżnienie w Międzynarodowym Konkursie Instrumentów Smyczkowych w Elblągu, I nagroda w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym OPUS w Krakowie i nagroda wraz z kwalifikacją do Międzynarodowego Projektu Orkiestrowego  Swiss International Music Competition.

Wśród nagrodzonych znalazło się również 9 dyrektorów jednostek oświatowych, dla których Powiat jest organem prowadzącym, a także 5 nauczycieli (z I LO, ZSO nr 2, MDK i PPP), wyróżnionych Nagrodą Starosty za osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze.

W części artystycznej uroczystości zaprezentowała się młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego przygotowana przez Katarzynę Harackiewicz, Macieja Naczka i Tadeusza Formelę.

reklama

Źródło / Zdjęcia: Urząd Miejski w Lęborku / Starostwo Powiatowe w Lęborku

reklama

1 Komentarz

    dla nauczycieli tak zwanych premie a uczniom czekolade tak zwaną a miało po wyborach być lepiej…..

Komentarze są wyłaczone