03/05/2024
Aktualności

Wojsko wychodzi do ludzi. Duża uroczystość na placu Pokoju

Wojsko wychodzi do ludzi. Duża uroczystość na placu Pokoju

Przysięgi wojskowe do tej pory odbywały się wewnątrz jednostek wojskowych. Tym razem w Lęborku będzie inaczej.

reklama

Ponad 100 żołnierzy dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, którzy przez ostatnie 28 dni szkolili się w 7. Brygadzie Obrony Wybrzeża im. gen. bryg. Stanisława Grzmota-Skotnickiego w Słupsku złoży uroczystą przysięgę wojskową na placu Pokoju w Lęborku. Wydarzenie będzie miało miejsce w sobotę, 23 września, o godzinie 11.00. Publicznie składanie przysięgi przez żołnierzy jest rzeczą co najmniej niecodzienną. Władze miasta oraz dowódca brygady zdecydowali się wyprowadzić żołnierzy z koszar.

– Przede wszystkim chodzi o to, żeby wojsko pokazało się ludziom – wyjaśnia burmistrz miasta Lęborka Witold Namyślak. – Chcemy, żeby mieszkańcy zobaczyli, że nasi żołnierze są i, że są w świetnej formie. Przez pandemię nie mogliśmy wcześniej podjąć takiej decyzji, ale teraz nic nie stoi nam na przeszkodzie.

Początkowo przysięga pod hasłem „Silna Biało-Czerwona” miała się odbyć w Słupsku, jednak ostatecznie został wybrany Lębork. 

– Razem z generałem brygady Romanem Kopką wpadliśmy na pomysł, żeby żołnierze wyszli z jednostki i pokazali ludziom, jak taka przysięga wygląda – tłumaczy burmistrz. – Chcemy zachęcić do służby wojskowej, a także poinformować, jak wyglądają warunki służby w wojsku. Będą rodziny żołnierzy, a całe wydarzenie przyjmie bardzo uroczystą i wzniosłą formę. Nie zabraknie też atrakcji. Będzie pokaz sprzętu wojskowego, który będzie można z bliska obejrzeć i dowiedzieć się informacji na jego temat od żołnierzy. Będzie też wojskowa grochówka.

Na miejscu będzie obecny generał brygady Roman Kopka oraz podpułkownik Michał Michalski, który od niedawna jest nowym dowódcą żołnierzy lęborskiego batalionu wojskowego. Więcej o tym czytaj też:
https://www.lebork24.info/2023/09/12/zolnierze-maja-nowego-dowodce/

Przypomnijmy, że dobrowolna zasadnicza służba wojskowa umożliwia rozpoczęcie służby w Wojsku Polskim po zakończeniu dwuetapowego szkolenia – szkolenia zasadniczego oraz specjalistycznego, które realizowane jest do 11 miesięcy w wybranej przez siebie jednostce wojskowej. Ten rodzaj służby cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród Polaków, a od momentu wejścia w życie Ustawy o Obronie Ojczyzny przeszło przez nią ponad 42 tys. ochotników.

reklama
reklama