13/04/2024
Aktualności Biznes

Przygotowują się do uruchomienia nowej placówki edukacyjnej

Przygotowują się do uruchomienia nowej placówki edukacyjnej

Branżowe Centrum Umiejętności wiatrowej energetyki odnawialnej powstanie w Lęborku. Ma ona szkolić nie mniej niż 200 uczniów jednocześnie. Jest to odpowiedź na planowane powstanie portu do serwisowania Morskich Farm Wiatrowych w Łebie.

reklama

Program Branżowych Centrów Umiejętności są częścią Krajowego Planu Odbudowy, który ma zapełnić luki na polskim rynku pracy. Brakuje nam bowiem specjalistów z wielu dziedzin, których często musimy sprowadzać z zagranicy. BCU mają zaradzić temu problemowi.

W Polsce powstają Branżowe Centra Umiejętności w wielu specjalistycznych dziedzinach, jak: elektryka, geodezja, florystyka, mechanizacja rolnictwa i wiele innych. Lębork wygrał konkurs na utworzenie BCU w dziedzinie wiatrowej energetyki odnawialnej. Ma ono zostać zarejestrowane do końca tego roku, natomiast ma zacząć działanie do końca 2024 roku. Ma to dać czas na przygotowanie kadry, która będzie mogła obsługiwać Morskie Farmy Wiatrowe na Bałtyku.

– Potrzebujemy lokalnych specjalistów w tej dziedzinie – mówi Edmund Głombiewski, wicestarosta powiatu lęborskiego. – Oczywiście można zatrudnić pracownika we Francji, który będzie pracował zdalnie. Może się przez internet podłączyć do sieci i obsługiwać programy, ale jest wiele rzeczy, które będą wymagały ludzi na miejscu.

BCU w Lęborku powstanie w pomieszczeniach obecnego Powiatowego Centrum Edukacji przy ulicy Wojska Polskiego.

– Do 2025 roku przystosujemy pomieszczenia i zapewnimy odpowiednią kadrę – zapewnia wicestarosta Głombiewski. – BCU będzie działało na wyjątkowych zasadach. Przez rok nie będzie traktowane jako oficjalna placówka edukacyjna, natomiast po 2026 roku będziemy mogli je przekształcić w pełnoprawną szkołę, która będzie oferowała wykształcenie średnie w dziedzinie wiatrowej energetyki odnawialnej.

Koszt projektu opiewa na kwotę około 12 milionów złotych. Z tego władze powiatu będą musiały pokryć około 1,8 miliona złotych. Partnerami projektu są: Polskie Towarzystwo Morskiej Energetyki Wiatrowej, Orlen SA i Windhunter Academy sp. z o.o.

Fot.: equinor.pl

reklama
POLECAMY
 
close-link