67 młodym adeptom trudnej sztuki rzemieślniczej wręczono dyplomy czeladnicze. Uroczystość, którą zorganizował lęborski Cech Rzemiosła i Przedsiębiorczości odbyła się w Starostwie Powiatowym w Lęborku.
Rozdanie dyplomów połączone z pasowaniem na czeladnika z wykorzystaniem tradycyjnych insygniów rzemieślniczych, miało miejsce w sali obrad Rady Powiatu Lęborskiego. Świeżo upieczonych, licencjonowanych adeptów rzemiosła pasował wiceprezes Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości Pomorza Środkowego Tadeusz Cygiert. Podczas uroczystości podziękowano także ich mistrzom za poświęcenie kilku lat w przygotowanie swoich uczniów do pracy w wybranym przez nich zawodzie. Teraz czeladnicy mogą podjąć pracę w charakterze pracownika wykwalifikowanego. Aby uzyskać tytuł mistrzowski muszą odbyć kolejny trzyletni staż pracy i zdać egzamin mistrzowski.
Podjętego kształcenia w zawodach i kontynuowania dobrych tradycji rzemiosła gratulowała czeladnikom starosta powiatu lęborskiego Alicja Zajączkowska. Podkreśliła również, że zdanie egzaminu może być początkiem wspaniałej drogi zawodowej, otwierającej wiele możliwości budowania kariery.
Natomiast Starszy Cechu Roman Chmielecki przypomniał, że uroczyste pasowanie uczniów na czeladników to piękna wielowiekowa tradycja. Jak dodał – to właśnie wtedy następuje oficjalne wyzwolenie ucznia i przyjęcie do grona czeladników, którzy zdali swój pierwszy zawodowy egzamin z wynikiem bardzo dobrym lub dobrym.
Dodajmy, że egzamin kwalifikacyjny na tytuł czeladnika jest formą oceny poziomu wiedzy i umiejętności z zakresu danego zawodu rzemieślniczego. Tytuł czeladnika, uznawany jest w całej Unii Europejskiej, a dla wszystkich wyróżnionych był to duży krok na ścieżce rozwoju zawodowej kariery i ubiegania się w przyszłości o tytuł mistrzowski. Wśród pasowanych czeladników znaleźli się przedstawiciele takich zawodów jak cukiernik, kucharz, elektryk, czy mechanik samochodowy.
Źródło / Zdjęcia: Starostwo Powiatowe w Lęborku