11/05/2024
Aktualności

Poznaj tajemnice lęborskiego parku Chrobrego [Zdjęcia]

Poznaj tajemnice lęborskiego parku Chrobrego [Zdjęcia]

Lęborski park Chrobrego to ulubione miejsce spacerów wielu lęborczan. Niewielu jednak wie, że posiada niezwykle długą historię, którą warto bliżej poznać.

reklama

Park Chrobrego został założony pod koniec XIX wieku jako park miejski, zaś na początku XX w. otrzymał swoją obecną nazwę. Już na początku lat 60. XIX stulecia Towarzystwo Upiększania Miasta (Verschönerungsverein) postanowiło zagospodarować dominujący nad miastem teren, na którym dawniej znajdowało się miejsce egzekucji. Dziś miejsce to nazywane jest Górą Parkową, ale wówczas nazywano je Górą Szubieniczą. Po przekształceniu terenu w miejsce służące rekreacji mieszkańców nadano mu nazwę Wzgórze Wilhelma (Wilhelmshöhe) i stopniowo urządzano tam główny park miejski. Z informacji zgromadzonych przez lęborską bibliotekę wynika, że nie brakowało w nim urokliwych miejsc. Zachowały się jeszcze przedwojenne założenia parkowe, m.in. różany ogród, który rozpościerał się tarasowo na południowym zboczu w kierunku rzeki Łeby. W „dzikiej” części parku spotkać można było wiewiórki, króliki i wiele gatunków ptaków.

Od strony ulicy Gdańskiej przykuwała wzrok ładna altana, przypominająca antyczne budowle. Ulokowana nad Łabędzim Stawem zwana była popularnie „altanką” lub „Świątynią Dumania”, gdzie pary umawiały się na randki. Altanka, która powstała w 1928 r.  była w rzeczywistości pomnikiem poległych w I wojnie światowej obywateli Lęborka. Pozbawiona niemieckich elementów i napisów stała w parku do 1968 roku, kiedy z okazji 25-lecia powstania Ludowego Wojska Polskiego, na jej miejscu pojawił się czołg IS-2. W latach 50. i 60. XX wieku park Bolesława Chrobrego pełnił w życiu mieszkańców Lęborka nieporównywalnie większą rolę niż obecnie. W czasach kiedy motocykl był luksusem, a samochód nieosiągalnym marzeniem, park spełniał funkcję miejsca, gdzie spędzało się czas wolny, wypoczywało i bawiło. 

Dzisiejszy park Chrobrego to miejsce, które łączy zieleń i przyrodę z różnorodnymi formami rekreacji i wypoczynku. Jest popularnym miejscem spotkań zarówno dla mieszkańców, jak i turystów, którzy cenią sobie spokojną atmosferę i możliwość aktywnego spędzenia czasu na łonie natury. Park rozpościera się na najwyższym w Lęborku wzniesieniu, popularnie nazywanym Górą Parkową. Góra liczy 105 m n.p.m., na jej szczycie stoi Wieża Ciśnień z ekspozycją muzealną i punktem widokowym.

W parku znajdują się drzewa, które mają nawet ponad 150 lat, co dodaje mu niepowtarzalnego charakteru i czyni go prawdziwą oazą zieleni. Liczne alejki zachęcają do spacerów i joggingu. Park zapewnia również dogodne miejsca do relaksu i odpoczynku na ławeczkach, w cieniu drzew lub przy brzegu tzw. Łabędziego Stawu. 

W ramach budżetu obywatelskiego w 2021 r. na stawie powstała pływająca fontanna. Dwa lata wcześniej, w 2019 r., w ramach programu unijnego „Zielony Lębork” uporządkowano teren wokół stawu, nawieziono ziemię, wykonano tarasy na których zasadzono roślinność. Pojawiły się także tabliczki z nazwami gatunkowymi roślin. Skarpy obsiane zostały trawą, pojawiła się tam też łąka kwiatowa. W ramach inwestycji wymieniono wszystkie ławki.

 Na terenie parku znajduje się też rekreacyjna ścieżka zdrowia. Jest dobrze przygotowana. Przy każdym stanowisku znajdują się tablice informacyjne, drewniane sprzęty są w dobrym stanie i zachęcają do treningu. Ścieżka powstała w ramach budżetu obywatelskiego na rok 2014. Na trasie liczącej około 1200 m biegnącej po ścieżkach spacerowych od polany przy czołgu, dalej wokół Wieży Ciśnień, po obrzeżach parku, z zakończeniem przy podejściu na schody, ustawiono dwanaście stacji z przyrządami do ćwiczeń. Podczas porannego spaceru nie spotkałam nikogo, kto by ze ścieżki korzystał. Było kilku biegaczy, skupiali się jednak głównie na joggingu. Być może popołudniami lub w weekendy chętnych jest więcej.

W parku znajdują się również kamienne kręgi. Nie są one jednak pozostałościami po antycznej kulturze ludów północy – Gotów, z początków naszej ery.  Pojawiły się stosunkowo niedawno, w roku 2004. 

Pomimo, że park Chrobrego był rewitalizowany, jest to miejsce, które ma jeszcze duży potencjał. W lutym br. powstał projekt pn. „Park Chrobrego – nowe trasy edukacyjno-sensoryczne”.  Celem trasy jest wskazanie unikatowych cech i właściwości przyrodniczych Lęborka oraz pokazanie niezwykłych eksponatów muzeum w Wieży Ciśnień. Trasę wyznaczą dwa szlaki (szlak Szklanej Ryby oraz szlak Skarabeusza) wiodące do Ogrodu Niebieskiego Ptaka.

Do Wieży Ciśnień od strony zachodniej góry prowadzą słynne kamienne schody. Są strome i dość niewygodne. Miejscami jednak stopnie nie trzymają poziomu, trzeba być uważnym, żeby po nich wejść. Ich renowacja wraz z wykonaniem podjazdu dla wózków inwalidzkich przewidziana jest w roku 2024, w ramach projektu tras edukacyjno-sensorycznych.

reklama

Zdjęcia: Katarzyna Stańczak
Zdjęcia: Facebook \ Lębork w PRL-u, Facebook \ Lęborskie Korzenie, MBP Lębork

reklama

2 Komentarze

    Dziękuję za tyle merytorycznych informacji.

    W ramach budżetu obywatelskiego w 2021 r. na stawie powstała pływająca fontanna. No a teraz nie ma fontanny , zostały po niej tylko pływaki. Pytanie dlaczego miasto wydało pieniądze podatników na fontannę aby w tym roku ją zdemontować.

Komentarze są wyłaczone