03/03/2024
Aktualności

Twój dar może uratować życie

Twój dar może uratować życie

Brakuje krwi z grupy B RH+ – alarmuje Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Słupsku, które swym zasięgiem obejmuje także powiat lęborski.

reklama

Krew to płynne złoto pośród płynów ratujących ludzkie życie, a także w leczeniu chorób przewlekłych. Wakacje, kiedy dawcy wyjeżdżają na urlopy, to czas kiedy zaczyna jej tradycyjnie brakować.

Jak informuje Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Słupsku, na ten moment najbardziej brakuje krwi z grupy B RH+, której stan jest niski, a więc zapotrzebowanie na tę grupę jest ogromne. Stan grup A RH+ oraz AB RH- jest wystarczający, podobnie jak grupy AB RH+, przez co pobiera się tylko płytki lub osocze. Natomiast grupy minusowe A RH-, B RH-, 0 RH- oraz dodatnia 0 RH+ są w średniej ilości. Należy jednak pamiętać, że grupa A RHjest szczególnie cenna z powodu swojej rzadkości, przez co jej zapasy szybko mogą się skończyć. Ta sama sytuacja dotyczy grupy krwi 0 RH-, którą posiada zaledwie 6 proc. populacji.

Mieszkańcy Lęborka oraz powiatu lęborskiego mogą oddawać krew w Oddziale Terenowym Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa mieszczącym się w szpitalu przy ul. Węgrzynowicza w poniedziałki oraz środy po uprzedniej rejestracji, która odbywa się w godzinach od 7:30 do 12:00. W celu rejestracji należy zadzwonić pod nr. tel. 59 863-52-79.

Jednorazowo oddaje się 450 ml krwi, a czas który należy poświęcić na pobranie to zaledwie dziesięć minut. Warto dodać, że oddawanie krwi to wielki czyn społeczny, za który przysługują dwa dni wolnego od pracy; w dzień oddania oraz dzień następujący. Dawcy otrzymują także osiem czekolad i 500 ml napoju, aby uzupełnić stratę energetyczną.

Przypomnijmy również, że Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa im Jana Pawła II w Słupsku zatrudni od zaraz pielęgniarkę lub pielęgniarza do Terenowego Oddziału, znajdującego się przy szpitalu przy ul. Węgrzynowicza w Lęborku.
Więcej o tym czytaj też:
https://www.lebork24.info/2023/07/21/poszukuja-pielegniarki-lub-pielegniarza-zdjecia/

Tekst: Kacper Formela

reklama
reklama