08/05/2024

Padł nowy rekord trasy! [Zdjęcia / Wideo]

Mykola Mevsha wygrał XXI Bieg Uliczny św. Jakuba w Lęborku. Ukrainiec przebiegł dystans 10 kilometrów w czasie 29 minut i 34 sekund i ustanowił nowy rekord trasy. Na starcie zawodów stanęło 450 zawodników i zawodniczek.

Mykola Mevsha z ProfRun z Charkowa z czasem 29 min. 34 s. został zwycięzcą XXI Biegu Ulicznego św. Jakuba. Ukrainiec pobił dotychczasowy rekord trasy (30 min. 25 s.), który w 2018 roku ustanowił Tomasz Grycko. Drugi był Emil Dobrowolski z UKS Ekonomik-Maratończyk Lębork (30 min. 55 s.), a trzeci Ukrainiec Rusłan Pechnikov z klubu Stayer Run Club z Odessy (30 min. 59 s.). Trzynaste miejsce z czasem 33 min. 55 s. zajął Piotr Pobłocki z UKS Ekonomik-Maratończyk Lębork.

Wśród kobiet najlepsza była Iwona Bernardelli z KS Prefbet – Sonarol Łomża, która trasę przebiegła w 35 min. 21 s. Druga była Alina Boshchuk z Ostrowa Wielkopolskiego (35 min. 55 s.), a trzecia Monika Kapera z Akademii Treningu Sportowego Stachowscy w Pile (36 min. 00 s.). Reprezentująca UKS Ekonomik-Maratończyk Lębork Kamila Pobłocka-Głogowska była czwarta (37 min. 34 s.), a Katarzyna Pobłocka-Głogowska szósta (39 min. 17 s.). Szesnaste miejsce wśród pań zajęła Bożena Pobłocka (46 min. 05 s.).

Pełna lista z wynikami znajduje się na stronie:

Na starcie zawodów stanęło 450 zawodników i zawodniczek, z czego 423 dobiegło do mety (czas ostatniego to 1:22:07), a 27 nie zostało sklasyfikowanych). Dystans biegu wynosił 10 kilometrów (3 pętle po 2,67862 km plus dobieg od startu do mety 1,96414 km), wiódł m.in. przez malowniczą ulicę Staromiejską, pełną zabytków i niepowtarzalnej atmosfery. Start honorowy miał miejsce o godzinie 15:45 przed sceną na placu Pokoju, a start ostry o godzinie 16 na ul. Armii Krajowej tuż przed skrzyżowaniem z ul. Czołgistów. Meta zlokalizowana została na placu Pokoju.

Po zakończeniu biegu każdy uczestnik, który ukończy trasę, otrzymał pamiątkowy medal z Wieżą Ciśnień oraz koszulkę, które stanowią miłe wspomnienie z udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu sportowym.

W czasie wydarzenia ponad 150 osób zostało zaangażowanych w zabezpieczenie trasy biegu ulicami miasta, a w czterech punktach rozdano 4.000 kubeczków z wodą. Łącznie dla biegaczy zabezpieczono 1.000 litrów wody.

Nagrody za pierwsze miejsca w kategorii mężczyzn i kobiet wyniosły po 1.400 zł. Przyznano też dodatkową nagrodę finansową za pobicie rekordu trasy. Wręczono też nagrody w kategoriach wiekowych kobiet i mężczyzn oraz dla najlepszych zawodniczek i zawodników z Lęborka.

Zdjęcia / Wideo: Piotr Sikora