18/05/2024
Aktualności

To ma być remont większy niż zwykle [Zdjęcia]

To ma być remont większy niż zwykle [Zdjęcia]

Podczas dwumiesięcznej przerwy technologicznej, lęborska pływalnia miejska Rafa będzie przechodziła przeglądy techniczne eksploatowanych przez cały rok urządzeń – przekazał Jacek Wityk, dyrektor Centrum Sportu i Rekreacji  w Lęborku. W planach jest m.in. naprawa lub wymiana zużytych elementów na nowe, w tym oświetlenia, wraz z całą instalacją. Samo spuszczenie i napuszczenie wody potrwa łącznie prawie dwa tygodnie. Jak dowiadujemy się  z odpowiedzi dyrektora – wakacje są najlepszym czasem na przeprowadzenie tego typu prac, a wszystkie działania są podejmowane w trosce o bezpieczeństwo klientów funkcjonującej od ponad 20 lat pływalni.

reklama

Pod koniec czerwca, Urząd Miejski w Lęborku i Centrum Sportu i Rekreacji  w Lęborku poinformowały, że od 1 lipca do 31 sierpnia pływalnia miejska Rafa będzie zamknięta. Przerwa w funkcjonowaniu basenu tłumaczona jest coroczną przerwą technologiczną. Decyzja o rekordowo długim wyłączeniu obiektu z użytkowana nie spodobała się osobom korzystającym z basenu, w tym także przedstawicielom Młodzieżowej Rady Miasta Lęborka, który w tej sprawie postanowił napisać list do burmistrza, Witolda Namyślaka.
Więcej o tym czytaj też:
https://www.lebork24.info/2023/07/03/leborczanie-latem-nie-skorzystaja-z-basenu/

W sprawie dwumiesięcznej pauzy zwróciliśmy się do Jacka Wityka, dyrektora Centrum Sportu i Rekreacji w Lęborku, który podkreślił, że wakacje są najlepszym czasem na zaplanowanie przerwy w funkcjonowaniu basenu.

– Optymalnymi miesiącami na wyłączenie z użytkowania pływalni są niestety lipiec i sierpień – mówi Jacek Wityk, dyrektor Centrum Sportu i Rekreacji w Lęborku. – Wynika to z faktu, iż w tym czasie nie odbywają się zorganizowane zajęcia nauki pływania grup szkolnych. Ponadto latem zdecydowanie mniej klientów indywidualnych uczęszcza na pływalnię, wybierając morze, jezioro, bądź inną formę aktywności. Dla porównania w sierpniu ubiegłego roku z usług pływalni skorzystało ponad 3,3 tys. osób, gdzie w miesiącu marcu 2022 roku było to ponad 9,7 tys. osób. Z kolei w listopadzie 2022 r. odwiedziło nas ponad 9,3 tys., zaś w marcu tego roku z usług naszej pływalni skorzystało ponad 8,9 tys. klientów.

Jak twierdzi dyrektor lęborskiego CSiR-u czas trwania przerwy technologicznej jest związany z zakresem zaplanowanych prac porządkowych oraz naprawczych. Urządzenia basenowe przez cały rok są nieustannie eksploatowane i wymagają przeglądów technicznych. Pływalnia funkcjonuje już ponad 20 lat i większość maszyn jest mocno zużyta i wymaga naprawy lub wymiany na nowe.

Dyrektor przypomina, że jak co roku wymieniana będzie woda w obu nieckach basenowych, a samo jej spuszczanie z dużej niecki trwa prawie tydzień, analogicznie napuszczanie.

– Dopiero po spuszczeniu wody, tak naprawdę można sprawdzić, jaki jest stan techniczny płytek, fug i dysz oraz wszelkich elementów wyposażenia pływalni – wyjaśnia Jacek Wityk. – W związku z powyższym, w tym roku zaplanowano m.in. wymianę okładzin z płytek ceramicznych i powłok przeciwwodnych w korytach przelewowych małej niecki.

Kolejnym dużym zadaniem będzie wymiana oświetlenia głównego w hali basenowej na nowe ledowe wraz z wymianą całej instalacji. CSiR w Lęborku jest zobowiązane do podjęcia stosownych działań w celu realizacji obowiązkowego zmniejszenia całkowitego zużycia energii elektrycznej (art. 30 ust. 2 pkt. 3 oraz art. 33 ust. 1, 3 i 5 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym w związku z art. 37 ust. 1-7 ustawy z dnia 7 października 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej).

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, zaplanowano również realizację prac polegających na montażu nowych basenowych słupków startowych, które po ponad 20–letnim użytkowaniu wymagają wymiany ze względu na silne skorodowanie. To jednak nie wszystko. Jak dodaje dyrektor CSiR-u, w sierpniu zostaną wykonane prace w zakresie głębokiego doczyszczania plaży basenowej oraz jej impregnacji.

– Powierzchnia płytek w hali basenowej w wyniku długoletniego użytkowania ma wyraźne przebarwienia, dlatego usługa zostanie wykonana z użyciem specjalistycznych maszyn oraz preparatów – tłumaczy Jacek WItyk. – Jednocześnie podczas przerwy w użytkowaniu obiektu, zostaną usunięte inne wady oraz usterki, których nie dało się wykonać przy normalnym funkcjonowaniu pływalni. Ponadto w trosce o komfort klientów pływalni zostanie podjęta diagnostyka wentylacji basenowej, która utrzymuje prawidłowy mikroklimat wewnątrz hali basenowej.

Jacek Wityk ma także dobrą informację dla wszystkich klientów pływalni.

– W czasie, gdy obiekt będzie wyłączony z użytkowania, bieg terminu ważności wszystkich kart abonamentowych zostaje automatycznie wydłużony o ten okres, tj. o 2 miesiące – zapewnił dyrektor.

reklama

Zdjęcia: Urząd Miejski w Lęborku / Centrum Sportu i Rekreacji  w Lęborku

reklama

2 Komentarze

    Mogli by też wyremontować syfiaste i rozpadające się prysznice.

      20 lat również mają obrzydliwe, brudne szatnie. Swoją drogą to nie wiem po co zmieniają słupski startowe jak nigdy nie widziałem aby w normalnym dniu były dostępne – zawsze jest kartka zakaz skoków do wody…

Komentarze są wyłaczone