01/05/2024

Bolesna porażka i utrzymanie

Piłkarze Pogoni Lębork przegrali na własnym stadionie z Gromem Nowy Staw 3:6 w meczu 37. kolejki rundy wiosennej IV ligi sezonu 2022/2023. Do końca sezonu pozostała już tylko jedna kolejki. Mimo porażki, Pogoń utrzymała się w IV lidze.

Do tej pory w rundzie wiosennej Pogoni udało się wygrać u siebie z MKS-em Władysławowo 3:1, a także 2:1 z Borowiakiem Czersk, 1:0 z Arką II Gdynia, 3:0 z Chojniczanką II Chojnice, 2:0 z Bytovią Bytów i 2:1 z Gryfem Wejherowo. Przy Kusocińskiego padł też bezbramkowy remis z liderem tabeli KTS-K Wikęd Luzino i 0:0 z Powiślem Dzierzgoń. Przytrafiła się też porażka z Gryfem Słupsk 0:2 oraz sobotnia przegrana z Gromem Nowy Staw 3:6.

Natomiast na wyjeździe Pogoń wygrała z Jantarem Ustka 2:0 oraz Spartą Sycewice 3:1, jak również 3:0 walkowerem z wycofanym z rozgrywek po 28. kolejce GKS-em Kowale. Piłkarze remisowali też z Aniołami Garczegorze 2:2 i Pomezanią Malbork 0:0 oraz doznali porażek 0:1 na boisku Czarnych Pruszcz Gdański, pechowo 2:3 z Wierzycą Pelplin oraz z AS-em Kolbudy 0:1.

Łącznie, w rundzie wiosennej lęborczanie mają na swoim koncie 9 zwycięstw, 4 remisy 5 porażek, a w całym sezonie odpowiednio 15 – 5 – 17.

Tymczasem piłkarze z Nowego Stawu mieli udany sezon. Drużyna trenera Grzegorza Obiały zajęła w rozgrywkach wysokie 3. miejsce. Złożyło się na to 21 zwycięstw, 9 remisów i 6 porażek. W ostatnich pięciu kolejkach Grom odniósł 2 porażki, 1 remis i wygrał ostatnie 2 mecze z drużynami z dolnej strefy tabeli. Po porażce 0:1 z Chojniczanką II, Grom wygrał na wyjeździe 3:2 ze Spartą i zremisował 0:0 z Bytovią. Ostatnie dwa mecze to wygrana 4:1 z Jantarem i 5:0 z Borowiakiem. Najskuteczniejszym strzelcem Gromu jest Mateusz Borowski – strzelec 29 goli w tym sezonie. Jesienią (19 listopada) Grom pokonał Pogoń 4:0.

Był to ostatni mecz w Lęborku w tym sezonie. Przy Kusocińskiego drużynie seniorów licznie kibicowali juniorzy Pogoni, uczestniczący w rodzinnym festynie, jaki w południe odbył się na stadionie.

Pogoń zaczęła mecz z animuszem. Po kilku minutach lęborczanie wykonywali trzeci rzut rożny, a po kwadransie gry mieli ich  już sześć. W połowie pierwszej połowy Pogoń cały czas była w przewadze. Prowadziła grę, często podchodziła pod bramkę przeciwnika, ale nie potrafiła zamienić tego na gola.

W 30. minucie padł pierwszy gol dla gospodarzy, którego zdobył Mateusz Klecha, strzelając z ostrego kąta. Radość nie trwała zbyt długo, bo 5 minut później Grom za sprawą Norberta Hołtyna doprowadził do wyrównania.

Jeszcze przed przerwą kibice, którzy jak zwykle licznie przybyli na stadion, obejrzeli kolejne dwa gole. Najpierw w 44. minucie Grom wyszedł na prowadzenie 2:1 po golu Mateusza Borowskiego, dla którego było to już 30. trafienie w tym sezonie. Już minutę później, w 45. minucie, chwilę przed gwizdkiem sędziego, Łukasz Kwaśnik doprowadził do remisu 2:2. Kwachu zakręcił dwoma obrońcami i z 11 metrów po ziemi strzelił bramkę.

Druga połowa rozpoczęła się z 10-minutowym opóźnieniem, ponieważ sędzia dopatrzył się dziury w siatce, jednak bramka została naprawiona.

Pogoń znów przycisnęła, czego efektem był rzut karny podyktowany w 53. minucie. Do piłki podszedł Damian Wojda i po raz drugi Pogoń objęła prowadzenie w tym meczu.

W 61. trener Grzegorz Bednarczyk zmienił Franka Stenkę, w miejsce którego wszedł Ksawery Ronowski.

W 64. minucie Norbert Hołtyn z Gromu, zdobył sową drugą bramkę w meczu i  doprowadził do remisu. Było 3:3.

Przez ostatnie pół godziny meczu gole strzelali już tylko przyjezdni, którym dziś wszystko wychodziło. Najpierw w 74. minucie na 3:4 strzelił Robert Zieliński, a w 80. minucie na 3:5 podwyższył Dawid Zieliński. W 90. minucie wynik ustalił Michał Sadowski strzelając gola na 3:6.

37. kolejka IV ligi, 17 czerwca 2023 r., godz. 17:00
Pogoń Lębork – Grom Nowy Staw 3:6 (2:2)

Gole dla Pogoni:
Mateusz Klecha (’30), Łukasz Kwaśnik (’45), Damian Wojda (’53 – karny),
Gole dla Gromu:
Norbert Hołtyn (’35), Mateusz Borowski (’44), Norbert Hołtyn (’64), Robert Zieliński (’74), Dawid Zieliński (’80), Michał Sadowski (’90)

Pogoń: Kolke – Kowalczyk, Wiśniewski, Kowalkowski, Wojda, Stenka (’61 Ronowski), Kwaśnik, Klecha, Romanek, Patelczyk, Siłkowski

Po tym meczu, Pogoń z 50 punktami i bilansem 15-5-17 (gole 47-60) pozostała na 12. miejscu w tabeli, a dzięki porażkom Czarnych Pruszcz Gdański z Bytovia Bytów 2:3 i Gryfa Słupsk z MKS Władysławowo 0:1 zapewnili sobie utrzymanie w IV lidze. Z ligi spada 6 drużyn:  GKS Kowale (30 pkt., ale wycofał się z ligi), Jantar Ustka (8 pkt.), Borowiak Czersk (26 pkt.), Bytovia Bytów (35 pkt.), Wierzyca Pelplin (39 pkt.) oraz Czarni Pruszcz Gdański (45 pkt.) lub Gryf Słupsk (47 pkt.), o czym zadecyduje ostatnia kolejka. Natomiast Grom Nowy Staw rozgrywki zakończy na trzecim miejscu (75 pkt. z bilansem 22-9-6 i golami 89-34). Do III ligi awansował KTS-K Wikęd Luzino, który dwie kolejki przed końcem zgromadził 87 punktów i o trzy wyprzedza Pomezanię Malbork (84 pkt.).

Do końca sezonu 2022/2023 pozostała już tylko jedna kolejka, w której Pogoń zamierzy się na wyjeździe z Jaguarem Gdańsk (sobota, 24 czerwca o godz. 17).

Źródło/Zdjęcia: Facebook / Pogoń Lębork