18/05/2024
Aktualności

10-lecie „Niebieskiego Skarbu” [Zdjęcia]

10-lecie „Niebieskiego Skarbu” [Zdjęcia]

Jubileusz 10-lecia działalności obchodzi w tym roku Stowarzyszenie Pomocy Osobom ze Spektrum Autyzmu „Niebieski Skarb”. W urodzinowej uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz powiatu lęborskiego.

reklama

Z członkami stowarzyszenia, podopiecznymi i osobami, z którymi organizacja współpracuje w jubileuszowych obchodach uczestniczyli: starosta lęborski Alicja Zajączkowska oraz przewodniczący Rady Powiatu Lęborskiego Mirosław Tandek. Pamiątkowy grawerton był materialnym elementem życzeń, jakie przedstawiciele powiatu złożyli twórcom i obecnym władzom stowarzyszenia.

Stowarzyszenie Pomocy Osobom ze Spektrum Autyzmu „Niebieski Skarb” funkcjonuje dokładnie od 12 czerwca 2013 r. Przez kolejne lata organizacja rozszerzała swoją działalność i zwiększała liczbę zaangażowanych członków. Aktualnie stowarzyszenie liczy 65 osób i ma pod swoją opieką 30 osób, głównie dzieci, z zaburzeniami ze spektrum autyzmu.

Okrągłą rocznicę świętowano w klubie osiedlowym „Baza”. Oprócz wspominania tego, co dotąd udało się osiągnąć były oczywiście życzenia, jakie goście składali na ręce prezes Stowarzyszenia – Agnieszki Pujszy–Pomorskiej oraz dużo doskonałej, integracyjnej zabawy. Goście również otrzymali podziękowania od zarządu stowarzyszenia za pomoc i wsparcie, które w tego rodzaju działalności jest nie do przecenienia.

W 2015 r. „Niebieski Skarb” zyskał status organizacji pożytku publicznego, co umożliwiło gromadzenie środków z 1 proc. podatku dochodowego w ramach akcji Niebiescy Bohaterowie. To jeden z elementów finansowania działalności. Kolejne, to środki pozyskiwane w ramach różnego rodzaju projektów. Pieniądze służą organizowaniu lub dofinansowywaniu specjalistycznych zajęć dla osób z autyzmem. Co roku jest to około 1000 godzin. Bardzo widoczna od lat jest akcja „Niebiescy Bohaterowie”, która nie tylko wspiera zbiórkę na terapię, ale przede wszystkim świetnie oddziałuje społecznie, pokazując w pozytywnym świetle młode osoby pokonujące każdego dnia przeciwieństwa losu.

– W wielu przypadkach, gdyby nie nasze środki dzieci i młodzież z autyzmem pozbawione byłyby specjalistycznej rehabilitacji. Udało nam się z naszymi partnerami wynegocjować dobre warunki, nieosiągalne indywidualnie dla rodziców, co zwiększyło efektywność wydawanych środków mówi prezes Agnieszka Pujsza-Pomorska – Potrzeby są niestety znacznie większe. Nie ma miesiąca byśmy nie odebrali telefonu o nowym dziecku ze zdiagnozowanym autyzmem czy Zespołem Aspergera. Systematyczna i fachowa pomoc specjalistów to gwarancja, że przynajmniej część osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu będzie mogła w dorosłym życiu samodzielnie funkcjonować w społeczeństwie.

„Niebieski Skarb” obszarowo skupia również członków z terenu gmin Łęczyce i Potęgowo, chociaż głównie działa na terenie powiatu lęborskiego. Organizacja pełni rolę informacyjną dla osób, które dopiero podejrzewają u swoich dzieci zaburzenia autystyczne lub otrzymały diagnozę. Prężnie działa cyklicznie spotykająca się Grupa Wsparcia „Niebieska Dłoń” skupiająca rodziców dzieci z autyzmem i osób zawodowo związanych z tą tematyką. „Niebieski Skarb” to także warsztaty, szkolenia o tematyce autyzmu oraz szeroko rozumiana integracja i wypoczynek rodzin dotkniętych tym problemem. Sztandarowym działaniem jest organizacja co roku w kwietniu bogatego w wydarzenia Światowego Dnia Autyzmu w Powiecie Lęborskim w którego skład wchodzi m.in. kampania informacyjna, Marsz dla Autyzmu, konkurs plastyczny dla dzieci oraz wiele mniejszych wydarzeń.

Stowarzyszenie zauważalne jest w przestrzeni publicznej biorąc od lat udział m.in. w Lęborskich Dniach Jakubowych, Targach Organizacji Pozarządowych oraz festynach i akcjach charytatywnych także na rzecz innych podmiotów.

W miniony piątek, 2 czerwca, wymiar działalności „Niebieskiego Skarbu” w 2022 r. został nagrodzony przez kapitułę Certyfikatu Promocji Ziemi Lęborskiej w kategorii „Aktywizacja młodzieży i ponadregionalna prezentacja jej dokonań”. Statuetkę prezes stowarzyszenia odebrała podczas Gali Certyfikatu w sali audiowizualnej Zespołu Szkół Mechaniczno-Informatycznych w Lęborku.

reklama

Źródło / Zdjęcia: Starostwo Powiatowe w Lęborku

reklama
POLECAMY
 
close-link