Aktualności

Rozsiedli się z książkami na trawniku

Rozsiedli się z książkami na trawniku

„Jak nie czytam jak czytam”- akcję pod takim hasłem zorganizowała w Parku Michalskiego Biblioteka Miejska w Lęborku.

reklama

W środę o godzinie 10:00 w parku spotkały się dzieci i młodzież z lęborskich szkół i przedszkoli. Każdy mógł przyjść ze swoją książką, lub skorzystać z propozycji przygotowanych przez miejską bibliotekę.

– Jest to pierwsza tego typu akcja, zorganizowana w Parku Michalskiego – mówi Zofia Biskupska-Lisiecka, dyrektor biblioteki w Lęborku. – Planowaliśmy taką akcję już kilka lat temu, ale ze względów pandemicznych przekładaliśmy. W tym roku się udało i dopisała nam piękna pogoda. Zapraszaliśmy zaprzyjaźnione szkoły i przedszkola. Spotkanie było dla młodych ludzi okazją do wymiany opinii na temat przeczytanych książek. – Aktualnie czytam komedię młodzieżową ‘Szalone życie Rudolfa’, która opowiada o dorastaniu – powiedziała nam Julia Sarwańska. – Bardzo lubię czytać fantastykę i horrory.

Maja Dołębska ze Szkoły Podstawowej w Leśnicach opowiadała, że interesuje się literaturą poświęconą postaciom LGBT, ostatnio czytała „Heartstopper”, a Andrzej Boliński opowiadał, że przymierza się do lektury książki znanego reżysera Martina Scorsese poświęconej historii amerykańskich filmów. Z kolei zaczytane uczennice ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Lęborku, zachwalały „Rodzinę Monet”, „Księgę wszystkich dusz”, „Wymianę studencką” czy „Dziewczynę z pociągu”. Najmłodsze dzieci na przygotowanym kocu czytały: baśnie, książki o zwierzętach i opowiadania o swoich ulubionych postaciach z bajek.

Akcja „Jak nie czytam, jak czytam” ma charakter ogólnopolski. Odbywała się co roku w latach 2016-2019. Rekordowo uczestniczyło w niej 459 tys. osób, głównie dzieci i młodzieży. Później uniemożliwiła ją pandemia. Głównym organizatorem jest redakcja miesięcznika „Biblioteka w szkole”, a organizatorami lokalnymi – ponad dwa tysiące bibliotek wszystkich typów.

reklama
reklama
POLECAMY
 
close-link