27/04/2024

Piękne zwycięstwo Pogoni [Zdjęcia]

Piłkarze Pogoni Lębork wygrali na własnym stadionie z MKS-em Władysławowo 3:1 (0:0) w emocjonującym meczu 33. kolejki rundy wiosennej IV ligi sezonu 2022/2023. Bramki dla lęborczan strzelali Damian Wojda, Michał Kowalkowski i Łukasz Kwaśnik.

Dzisiejsze zwycięstwo po raz kolejny potwierdziło, że tegoroczna wiosna jest bardzo udana dla lęborskich piłkarzy, dla których była to już 9. wygrana w rundzie rewanżowej. Oprócz zwycięstwa 3:1 nad MKS-em Władysławowo, wcześniej wygrywali u siebie z Borowiakiem Czersk 2:1, a także 1:0 z Arką II Gdynia, 3:0 z Chojniczanką II Chojnice, 2:0 z Bytovią Bytów i 2:1 z Gryfem Wejherowo. Przy Kusocińskiego zremisowali też bezbramkowo z liderem tabeli KTS-K Wikęd Luzino i przegrali z Gryfem Słupsk 0:2.

Natomiast na wyjeździe wygrali z Jantarem Ustka 2:0 oraz Spartą Sycewice 3:1, a w poprzedniej 32. kolejce 3:0 walkowerem nad wycofanym z rozgrywek po 28. kolejce GKS-em Kowale. Zremisowali też z Aniołami Garczegorze 2:2 oraz doznali porażki 0:1 na boisku Czarnych Pruszcz Gdański i pechowo 2:3 z Wierzycą Pelplin.
Łącznie więc w 14 meczach rundy wiosennej Pogoń wygrała 9 razy, 2 razy zremisowała i doznała 3 porażek.

Tymczasem MKS Władysławowo może pochwalić się równie imponującym bilansem. Na wiosnę nie przegrali kolejnych 10 spotkań, notując 7 zwycięstw i 3 remisy. Porażka w Lęborku była ich 4. w tej rundzie. Jesienią, 22 października 2022 roku w pierwszym meczu tych drużyn, MKS gładko ograł Pogoń 3:0. Najskuteczniejszymi zawodnikami w drużynie „Władka” są Arkadiusz Proena (20 bramek) i Dominik Klecha (12).

Dodatkowym smaczkiem meczu był rodzinny pojedynek braci Mateusza i Dominika Klecha, którzy wystąpili po przeciwnych stronach barykady.

W pierwszej połowie piłka znalazła się w siatce Pogoni już w 17. minucie po rzucie wolnym i uderzeniu głową. Po chwili jednak wszyscy przy Kusocińskiego odetchnęli z ulgą, bo sędzia odgwizdał spalonego. Chwilę później, w 19. minucie, mogło być 1:0 dla Pogoni, ale w identycznej akcji po rzucie wolnym minimalnie obok bramki strzelił Dawid Patelczyk.

W 36. minucie meczu sędzia ukarał Franka Stenkę żółtą kartką za rzekomą próbę wymuszenia rzutu karnego, co spotkało się z dezaprobatą kibiców. W 39. minucie goście przeprowadzili groźną akcję, ale dobrze w bramce zachował się Kolke. Pierwsza połowa, w której więcej szans mieli zawodnicy MKS-u zakończyła się bezbrakowym remisem.

Po zmianie stron w 54. Minucie celny strzał oddał Franek Stenka. Bramkarz przyjezdnych z trudem obronił. W 60. Minucie trener Grzegorz Bednarczyk zdecydował się na pierwszą zmianę. Z boiska zszedł Szymon Pawlik, a w jego miejsce pojawił się Łukasz Kwaśnik. Chwilę później, w 63. minucie piłkarze z Władysławowa wyszli na prowadzenie po strzale z linii pola karnego, który oddał Kacper Dawidowski. Na szczęście już w 67. minucie Pogoń, za sprawą Damiana Wojdy, doprowadziła do wyrównania.

Po kolejnych kilku minutach na tablicy świetlnej widniał już wynik 2:1 dla gospodarzy. Gola w 73. minucie strzelił kapitan drużyny, Michał Kowalkowski.

Pogoń nie odpuszczała do samego końca. W 87. minucie bramkarz gości z trudem obronił strzał Błażeja Siłkowskiego. Prawdziwa euforia na stadionie zapanowała w 90. minucie, po tym jak Łukasz Kwaśnik lobem z połowy boiska podwyższył prowadzenie. Sędzia doliczyły jeszcze 3 minuty, ale wynik był już niezagrożony. Pogoń wygrała z MKS-em 3:1.

33. kolejka IV ligi, 27 maja 2023 r., godz. 17
Pogoń Lębork – MKS Władysławowo 3:1 (0:0)
bramki: 0:1 Kacper Dawidowski (‘63), 1:1 Damian Wojda (’67), 2:1 Michał Kowalkowski (’73), 3:1 Łukasz Kwaśnik (’90)

Pogoń: Kolke – Kowalczyk, Wiśniewski, Kowalkowski, Wojda, Stenka, Klecha, Pawlik (‘60 Kwaśnik), Romanek, Patelczyk, Siłkowski

Po tym meczu, Pogoń z 48 punktami i bilansem 15-3-15 (gole 44-53) znajduje się na 10. miejscu w tabeli, a MKS Władysławowo jest na miejscu 9.  (50 punktów, z bilansem 14-8-11 i golami 66-64). W następnym meczu, w ramach 34. kolejki IV ligi, Pogoń zagra na wyjeździe z GKS-em Kolbudy. Do końca sezonu 2022/2023 pozostało łącznie 5 kolejek.

Źródło / Zdjęcia: Facebook / Pogoń Lębork