16/06/2024
Aktualności

Policja apeluje o stosowanie się do przepisów prawa o ruchu drogowym

Policja apeluje o stosowanie się do przepisów prawa o ruchu drogowym

Policjanci wyjaśniają okoliczności potrącenia rowerzystki, do jakiego doszło w sobotę w Nowej Wsi Lęborskiej. Kierowca skody włączając się do ruchu, uderzył w jadącą rowerem po chodniku 60-latkę. Kobieta z urazem klatki piersiowej została przewieziona do szpitala.

reklama

W minioną sobotę, 20 maja, po godzinie 11 dyżurny policji otrzymał zgłoszenie o zdarzeniu drogowym, do jakiego doszło na ulicy Grunwaldzkiej w Nowej Wsi Lęborskiej.

O tym zdarzeniu informowaliśmy też w sobotę:
https://www.lebork24.info/2023/05/20/samochod-potracil-rowerzystke-zdjecia/

Skierowani na miejsce policjanci wstępnie ustalili, że kierujący skodą 43-latek włączając się do ruchu po tym jak wyjechał z parkingu sklepowego, nie zachował należytej ostrożności i potrącił jadącą rowerem po chodniku 60-letnią kobietę. Mundurowi poddali badaniu alkotestem obydwoje kierujących. Okazało się, że byli trzeźwi. Poszkodowana kobieta z urazem klatki piersiowej została przewieziona do szpitala. Na szczęście jej życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Śledczy z technikiem kryminalistyki zabezpieczyli ślady i dowody, w tym skodę i rower do celów procesowych. 43-latkowi zostało zatrzymane prawo jazdy. Obecnie policjanci szczegółowo wyjaśniają okoliczności i przyczyny tego wypadku.

Policja apeluje o stosowanie się do przepisów prawa o ruchu drogowym. Kierujący pojazdem włączając się do ruchu ma obowiązek zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa innemu pojazdowi lub uczestnikowi ruchu. Kodeks drogowy jasno wskazuje też kiedy jazda rowerem jest dozwolona po chodniku.

Kierujący rowerem jest obowiązany korzystać z:

– Drogi dla rowerów (również drogi dla rowerów i pieszych) lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić.

– Pobocza drogi (jeżeli nie ma drogi dla rowerów lub drogi dla rowerów i pieszych).

– Jezdni – możliwie blisko prawej krawędzi – jeżeli nie ma drogi dla rowerów, drogi dla rowerów i pieszych, pasa ruchu dla rowerów, pobocza lub jeżeli pobocze nie nadaje się do jazdy albo ruch roweru utrudniałby ruch pieszych.

– Chodnika lub drogi dla pieszych – korzystanie dozwolone warunkowo, tylko w następujących przypadkach:

1. Kierujący rowerem opiekuje się osobą w wieku do 10 lat kierującą rowerem (dziecko w wieku 10 lat kierujące rowerem pod opieką osoby dorosłej korzysta z chodnika na takich samych zasadach jak pieszy).

2. Dozwolona prędkość  pojazdów na jezdni jest większa niż 50 km/h, a szerokość chodnika przy jezdni wynosi co najmniej 2 m i brakuje drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów.

3. Warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła).

Kierujący rowerem korzystając z chodnika albo drogi dla pieszych, jest obowiązany jechać z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, zachować szczególną ostrożność, ustępować pierwszeństwa pieszemu oraz nie utrudniać jego ruchu.

reklama

Źródło \ Zdjęcie: Komenda Powiatowa Policji w Lęborku

reklama