Aktualności Kultura

To będzie wielkie muzyczne wydarzenie

To będzie wielkie muzyczne wydarzenie

Druga edycja Festiwalu Kultury Dawnej, który organizuje Młodzieżowy Dom Kultury, będzie towarzyszyć Lęborskiej Nocy Muzeów. Muzyki z minionych epok będzie można posłuchać 20 maja.

reklama

W Lęborku oraz w pobliskim Grąbkowie zabrzmi muzyka z okresu średniowiecza, renesansu i baroku, grana na kopiach instrumentów dawnych m.in. na fletach podłużnych, szałamai, dudach, lirze korbowej czy bębnach. Wystąpią zespoły muzyki dawnej: „Lunaris” z Młodzieżowego Domu Kultury w Lęborku pod kierunkiem Mirosławy Grynkiewicz, „Favorito” z Białegostoku pod kierunkiem Bożeny Kraśko, „Il Vento Musicale” z Elbląga prowadzony przez Marcina Skotnickiego i „Sorelle Amicorum” z Pałacu Młodzieży w Gdańsku pod kierunkiem Magdaleny Warżawy.

Gościem specjalnym festiwalu będzie dr Marek Nahajowski – wykładowca Akademii Muzycznej w Łodzi, teoretyk muzyki i muzyk grający na kopiach historycznych instrumentów dętych drewnianych. Jako instrumentalista występował z wieloma zespołami muzyki dawnej, m.in. Il Tempo, Ars Cantus, Concerto Polacco, Royal Baroque Ensemble, Filatura di Musica. Z Młodzieżowym Domem Kultury w Lęborku współpracuje od blisko 15 lat prowadząc warsztaty dla zespołów muzyki dawnej „Incantare” i „Lunaris”.

W ramach festiwalu odbędą się warsztaty muzyki dawnej, w których wezmą udział zaproszone zespoły. – Efekty ich pracy usłyszymy podczas sobotnich koncertów, na których serdecznie zapraszamy – mówi Teresa Szczepańska, dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury w Lęborku.

Pierwszy z koncertów odbędzie się 20 maja w Sali Rajców Urzędu Miasta Lęborka o godzinie 18:10. W czasie koncertu wystąpi również Zespół Muzyki Dawnej „La Danza Antica” z Młodzieżowego Domu Kultury w Lęborku, pod kierunkiem Teresy Szczepańskiej.

Tuż po nim o godzinie 18:45 (po mszy św.) w Sanktuarium św. Jakuba Apostoła odbędzie się Koncert Galowy II Festiwalu Kultury Dawnej Lębork 2023. O godzinie 21:00 zespoły będą koncertować w Pałacu w Grąbkowie w ramach Europejskiej Nocy Muzeów.

Wstęp na koncerty jest bezpłatny. 

reklama

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *