06/05/2024
Aktualności

Ucz się na błędach innych, sprawdź te rzeczy zanim zapłacisz

Ucz się na błędach innych, sprawdź te rzeczy zanim zapłacisz

Policja ostrzega przed oszustami, którzy mogą podszywać się m.in. na portalach internetowych pod właścicieli nieruchomości, próbując wyłudzić zaliczki za rezerwację miejsc noclegowych. Funkcjonariusze apelują również o ostrożność w kontaktach z obcymi i przestrzegają przed przestępcami, którzy mogą „oferować” noclegi w fikcyjnych lub cudzych pensjonatach.

reklama

Niejednokrotnie, również w powiecie lęborskim, zdarzało się, że osoby skuszone „atrakcyjnymi ofertami”, przelewały swoje oszczędności na konta oszustów. W efekcie zaplanowany i opłacony wypoczynek na miejscu zamieniał się w koszmar. Bo okazywało się, że ośrodek wczasowy nie istnieje, albo należy do kogoś innego, z kim transakcja nie została zawarta.

Aby uniknąć takich sytuacji, pamiętajmy – zanim zdecydujemy się przelać pieniądze na wskazane konto, albo przekazać je do ręki, zweryfikujmy ogłoszenie i właściciela obiektu. Większe kwatery i pensjonaty są z reguły wpisywane do rejestru Urzędu Miasta. Można tam zadzwonić i zapytać, czy takie obiekty rzeczywiście istnieją.

 Co powinno wzbudzić nasze podejrzenia?:

– cena za wynajem – zbyt niska za nieruchomość położoną w atrakcyjnej okolicy, powinna dać nam do myślenia,

– brak strony internetowej obiektu – oszuści zazwyczaj nie podają strony internetowej, na której można byłoby znaleźć szersze informacje o konkretnym obiekcie,

– brak numeru stacjonarnego – oszuści często podają tylko i wyłącznie numer telefonu komórkowego,

– atrakcyjna lokalizacja, adres, który nie istnieje – zawsze sprawdźmy wskazany adres na mapach dostępnych w Internecie,

– komentarze – przed wyborem kwatery warto przeczytać internetowe komentarze na jej temat.

Jeśli już wybierzemy konkretną ofertę i wpłacimy zaliczkę, zachowajmy dowód wpłaty oraz historię korespondencji. To może pomóc w ustaleniu sprawcy oszustwa.

reklama

Źródło: Komenda Powiatowa Policji w Lęborku

reklama