Aktualności Kultura

Obejrzyj film o historii drożdżowni w Maszewie Lęborskim [Wideo]

Obejrzyj film o historii drożdżowni w Maszewie Lęborskim [Wideo]

Film dokumentalny o Kaszubskiej Wytwórni Drożdży w Maszewie Lęborskim przygotowali w ramach pracy dyplomowej studenci dziennikarstwa Uniwersytetu Gdańskiego. Uroczysta premiera miała miejsce 22 kwietnia w sali Domu Kultury w Maszewie Lęborskim.

reklama

Film pt. “KWD Maszewo – Niemiec zbudował, Polak pracował, Francuz zrujnował” miał swoją premierę 22 kwietnia o godzinie 16 w sali Domu Kultury w Maszewie Lęborskim – filii GCK Cewice. Dokument przygotowali w ramach pracy dyplomowej studenci dziennikarstwa i komunikacji społecznej Uniwersytetu Gdańskiego – Kacper Konopiński, Maksymilian Dikti i Krzysztof Metelski. Film opowiada o losach maszewskiej drożdżowni oczami jej pracowników na przestrzeni lat – od czasów powstania zakładu, przez przemiany ustrojowe aż do mało znanych kulisów jego upadku.

Przypomnijmy, maszewska drożdżownia powstała w 1905 r. i  istniała przez prawie 100 lat. Została zamknięta w październiku 2004 r. przez francuskiego właściciela, koncern Lesaffre Bio-Corporation, a pracę straciło wtedy ok. 110 osób głównie z Maszewa i gminy Cewice. W 2006 r. właścicielem drożdżowni została spółka Madra. W 2010 r. warszawska spółka Polenergia Biogaz chciała wybudować tam biogazownię, ale do realizacji nie doszło. Natomiast w 2011 r. zakład przejęła gdańska spółka Mix, producent soków i win, który ma swoje zakłady w Kwidzynie.

Autorzy w trakcie pracy nad filmem współpracowali z biblioteką w Maszewie Lęborskim oraz mieszkańcami Maszewa, którzy przez wiele lat pracowali w drożdżowni, w tym Jerzym Pernalem, Reginą Błaszkowską, Grażyną Bońkowską, Danutą Zielonką, Danutą Czerwińską, Markiem Jońcem i Dariuszem Olewniczakiem. W filmie wykorzystano, m.in. materiały znajdujące się w zbiorach maszewskiej biblioteki: kronikę drożdżowni, artykuły prasowe oraz unikatowe zdjęcia zakładu, a także dokumenty przekazane przez pracowników.

Film jest dostępny w serwisie YouTube na kanale Gminnego Centrum Kultury w Cewicach:

Na premierze filmu zebrało się ponad 100 osób, w tym: bohaterowie filmu, burmistrz Lęborka Witold Namyślak, wiceburmistrz Lęborka Jerzy Pernal, sołtys Maszewa Jan Itrych, radni gminy Cewice Katarzyna Drywa, Zbigniew Tryba i dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Cewicach Wioletta Wilkosz.

Po projekcji odbyła się debata z udziałem byłych pracowników drożdżowni: wiceburmistrza Lęborka Jerzego Pernala, radnym gminy Cewice Zbigniewem Trybą oraz Reginą Błaszkowską. Tematem przewodnim debaty był mit drożdżowni i to, jak on wpływa na przyszłość regionu. W trakcie rozmowy wspominano czasy funkcjonowania zakładu, przyglądano się temu, co obecnie dzieje się na jego terenie oraz – co najważniejsze – wyciągano wnioski i wytyczano nowe ścieżki rozwoju Maszewa. Całość debaty można określić burzą mózgów, która pobudziła społeczność lokalną do rozmowy na bolesny temat stagnacji Maszewa po upadku drożdżowni.

Na koniec premiery, animator kultury, Katarzyna Drywa w imieniu dyrektora Gminnego Centrum Kultury w Cewicach Karola Płotki oraz nieobecnego wójta gminy Cewice Jerzego Bańki pogratulowała młodym studentom dobrze przygotowanego materiału.

Film dokumentalny pt. “KWD Maszewo – Niemiec zbudował, Polak pracował, Francuz zrujnował” znajdzie się również w zbiorach Gminnej Biblioteki Publicznej w Cewicach – filii w Maszewie Lęborskim, maszewskiego Domu Kultury, muzeum w Lęborku oraz Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lęborku.

Źródło / Zdjęcia / Wideo: Gminne Centrum Kultury w Cewicach

POLECAMY
 
close-link