28/03/2024

Pechowa porażka Pogoni

Piłkarze Pogoni Lębork przegrali na wyjeździe z Wierzycą Pelplin 2:3 (1:2) w meczu 30. kolejki IV ligi. Bramki dla lęborczan zdobyli dziś Damian Formela i Damian Wojda. To druga z rzędu porażka lęborczan i zarazem trzecia w jedenastym meczu rundy wiosennej sezonu 2022/2023.

Pogoń jechała do Pelplina z mocną chęcią rehabilitacji za środową porażkę przed własną publicznością w meczu z Gryfem Słupsk 0:2 (0:0). W tej rundzie lęborczanie spisują się jednak niespodziewanie dobrze. Przypomnijmy, że wcześniej wygrywali u siebie z Borowiakiem Czersk 2:1, a także 1:0 z Arką II Gdynia, 3:0 z Chojniczanką II Chojnice i 2:0 z Bytovią Bytów. Natomiast na wyjeździe wygrali z Jantarem Ustka 2:0 oraz Spartą Sycewice 3:1 i zremisowali z Aniołami Garczegorze 2:2. Zremisowali też z liderem tabeli KTS-K Luzino i doznali porażki 0:1 na boisku Czarnych Pruszcz Gdański. Do tego dochodzi wspomniana już środowa porażka z Gryfem Słupsk 0:2 i dzisiejsza na wyjeździe z Wieżycą Pelplin 2:3. Łącznie w 11 meczach rundy wiosennej Pogoń wygrała więc 6 razy, 2 razy zremisowała i doznała 3 porażek.

Tymczasem piłkarze z Pelplina na wiosnę wygrywali 5 razy, 3 razy zremisowali i ponieśli 3 porażki. U siebie wygrywali wysoko z Czarnymi Pruszcz Gdański 6:1, Aniołami Garczegorze 4:0, Spartą Sycewice 3:1, Jantarem Ustka 5:0 i zremisowali z Jaguarem Gdańsk 2:2. Na wyjeździe wygrali tylko raz, ze słabym Borowiakiem Czersk 3:0, a także przegrali z KTS-K Luzino 2:3, Arką II Gdynia 3:1. Zremisowali natomiast na stadionach Chojniczanki II Chojnice 1:1 i Bytovii Bytów 0:0.

W rundzie jesiennej (1 października 2022 r.) Pogoń pokonała Wierzycę 1:0. Bramkę zdobył wtedy Damian Formela. Dzisiejszy mecz zapowiadał się więc jako zacięte spotkanie dwóch wyrównanych drużyn. Jednak to Pogoń była faworytem z racji wyższej pozycji w tabeli i 12-punktowej przewagi punktowej.

Niestety, pech również i w tym meczu nie opuścił Pogoni. W spotkaniu z Gryfem Słupsk przegrali przez „gola życia” i kiks bramkarza, a z Wierzycą 3 punkty uciekły po akcji w doliczonym czasie gry.

Pierwsza połowa była bardzo emocjonująca i obfitowała w trzy gole. Pogoń dobrze zaczęła to spotkanie i od początku atakowała bramkę rywali. Już w 2. minucie Mateusz Klecha z okolic pola karnego podał do Ksawerego Ronowskiego, który celnie uderzył na bramkę, jednak nie udało się zaskoczyć bramkarza Wierzycy. Po rzucie rożnym w 5. minucie Dawid Patelczyk strzelił w kierunku bramki, ale znowu obronił bramkarz. Kolejny gol mógł paść 10. minucie, gdy Błażej Siłkowski uderzył minimalnie nad bramką. Od 20 minuty gra się wyrównała, a Arkadiusz Kolke popisał się dobrą interwencją. Interwencji nie udało się powtórzyć w 29. minucie, gdy gospodarze wyszli na prowadzenie po strzale z 20 metrów.

Piłkarze Pogoni się jednak nie załamali i w 38. minucie doprowadzili do wyrównania. Kontrę przeprowadził Damian Wojda, bramkarz Wierzycy odbił futbolówkę pod nogi Damiana Formeli, który umieścił ją w siatce. Mecz nabrał jeszcze większego tempa i niestety, tuż przed przerwą, w 43. minucie Wierzyca po dobitce po raz drugi wyszła na prowadzenie. Do przerwy było 2:1 dla Wierzycy.

Drugą połowę Pogoń zaczęła z mocną chęcią odrobienia strat. Lęborczanie mieli optyczną przewagę, ale wynik pozostawał bez zmian. Trener Grzegorz Bednarczyk dokonywał kolejnych zmian.  W 62. na boisku pojawił się Arkadiusz Okrój, który zmienił Ksawerego Ronowskiego. W 67. minucie Jakub Leszkiewicz zmienił Damiana Formelę. W 77. minucie Szymon Pawlik zmienił Mateusza Klechę.

Pogoń była w natarciu, a blisko wyrównania było w 83. minucie, gdy strzał Pogoni przeszedł minimalnie obok bramki Wierzycy. Wyrównanie w końcu nastąpiło w 85. minucie po szybkiej kontrze Pogoni. Przed polem karnym przewracany był Damian Wojda, ale sędzia nie gwizdnął faulu. Jednak po chwili zawodnik się podniósł i strzelił na 2:2.

Sędzia doliczył 3 minuty i wydawało się, że w meczu nastąpi podział punktów.
Niestety, Wierzyca w ostatnich sekundach spotkania strzeliła gola z rzutu wolnego i mecz zakończył się zwycięstwem gospodarzy 3:2.

30. kolejka IV ligi, 6 maja 2023 r., godz. 17

Wierzyca Pelplin – Pogoń Lębork 3:2 (0:0)
Gole dla Pogoni:
Damian Formela (’38), Damian Wojda (’85)

Pogoń:
Kolke – Kowalczyk, Kowalkowski, Wojda,  Kwaśnik, Klecha (’77 Pawlik)  Ronowski (’62 Okrój), Romanek, Patelczyk, Formela (’67 Leszkiewicz), Siłkowski

Po tym meczu, Pogoń z 39 punktami i bilansem 12-3-15 (gole 36-51) spadła na 13. miejsce w tabeli, a Wierzyca Pelplin jest na miejscu 16 (30 punktów, z bilansem 9-3-18 i golami 47-56).

W następnym meczu, w ramach 31. kolejki IV ligi, Pogoń zagra u siebie z Gryfem Wejherowo.

Źródło/Zdjęcia: Facebook / Pogoń Lębork