16/06/2024
Aktualności Sport

Policjanci zapobiegli siłowej konfrontacji pseudokibiców [Zdjęcia]

Policjanci zapobiegli siłowej konfrontacji pseudokibiców [Zdjęcia]

Pomorscy policjanci zabezpieczali wczorajszy mecz pomiędzy Pogonią Lębork a Gryfem Słupsk (0:2). Mundurowi ustalili, że do Lęborka wybierają się pseudokibice i może dojść do siłowego starcia pomiędzy nimi. Odpowiednie przygotowanie i szybka reakcja funkcjonariuszy zapobiegły konfrontacji zwaśnionych grup. Zatrzymane zostały dwie osoby.

reklama

Wczoraj (3 maja) policjanci z województwa pomorskiego zabezpieczali mecz Pogoni Lębork z Gryfem Słupsk, zakwalifikowany jako spotkanie podwyższonego ryzyka ze względu na możliwą konfrontację pseudokibiców lęborskiej i słupskiej drużyny. Policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Lęborku wspierali funkcjonariusze z innych jednostek, w tym m.in. mundurowi z Oddziałów Prewencji Policji, Wydziału ds. Zwalczania Przestępczości Pseudokibiców i Wydziału Ochronno – Konwojowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku. Do działań wykorzystano również psy służbowe oraz armatkę wodną.

Na mecz przyjechało około 120 kibiców ze Słupska i Chojnic oraz kilkudziesięciu z Bydgoszczy. Mundurowi zabezpieczali teren wokół stadionu i kontrolowali trasę przemieszczania się kibiców. Podczas przemarszu przyjezdnych ze Słupska na stadion dwóch pseudokibiców próbowało ominąć policjantów i doprowadzić do siłowego starcia z miejscowymi, zgromadzonymi na osiedlu Sportowym. Reakcja mundurowych była natychmiastowa.

Z racji tego, że policjanci odgrodzili zwaśnione grupy, agresja pseudokibiców została skierowana przeciw nim. Mundurowi użyli środków przymusu bezpośredniego, obezwładnili i zatrzymali tych mężczyzn. 34 i 35-letni słupszczanie zostali osadzeni w policyjnej celi. Dziś jeden z nich usłyszy zarzuty naruszenia nietykalności cielesnej policjanta. Za to przestępstwo grozi mu kara 3 lat pozbawienia wolności. Podczas meczu na trybunach z obu stron odpalone zostały race i petardy hukowe. Policjanci monitorowali tę sytuację, wylegitymowali ponad 130 kibiców i będą prowadzić czynności wyjaśniające w sprawie o wykroczenie.

Zabezpieczenie meczu było planowane już tygodnie wcześniej i zaangażowanych w nie było wielu policjantów. Dzięki ich skutecznej pracy i sprawnej koordynacji działań nie doszło do eskalacji agresywnych zachowań.

reklama

Źródło: Komenda Powiatowa Policji w Lęborku
Zdjęcia: KPP w Lęborku \ Facebook \ Pogoń Lębork

reklama