Aktualności Sport

Tłumy rowerzystów na rajdzie do Dziechlina [Zdjęcia]

Tłumy rowerzystów na rajdzie do Dziechlina [Zdjęcia]

W poniedziałek, 1 maja, w 19. rocznicę wejścia Polski do Unii Europejskiej odbył się XIX Otwarty Rajd Turystyczny Cyklistów „Jesteśmy w Unii”.  W wydarzeniu wzięło udział 110 rowerzystów, którzy w samo południe przejechali 20-kilometrową trasą z dziedzińca Starostwa Powiatowego w Lęborku do stanicy turystycznej w Dziechlinie (w gminie Nowa Wieś Lęborska), gdzie odbył się też rodzinny piknik.

reklama

Jak co roku, 1 maja, uczestnicy rajdu spotkali się na dziedzińcu Starostwa Powiatowego przy ul. Czołgistów w Lęborku, aby wspólnie ruszyć w rowerową trasę i tym samym uczcić kolejną, bo już 19. rocznicę wejścia Polski do Unii Europejskiej.

Od 11 w holu starostwa trwały zapisy. Natomiast w samo południe wybrzmiał hymn Unii Europejskiej oraz Hymn Polski, a zaraz po nich nastąpił przejazd honorowy ulicami miasta w kierunku lęborskiej jednostki wojskowej. Start ostry miał miejsce o godzinie 12.30 sprzed budynku WAK przy ul. Krzywoustego. 110 rowerzystów przejechało wspólnie asfaltową szosą DW nr 214 do Osowa, następnie drogą powiatową do Maszewa. Z Maszewa pojechali asfaltową trasą do Krępkowic, przejechali też brukową drogą przez wieś Krępkowice, by na końcu polną drogą dotrzeć do mety w Dziechlinie (gmina Nowa Wieś Lęborska), znajdującej się przy świetlicy wiejskiej i stanicy turystycznej.

Bezpieczeństwo przejazdu zagwarantowali strażacy z OSP w Lęborku, którzy obstawili trasę rajdu na terenach leśnych oraz eskortowali wozem bojowym kolumnę rowerzystów. Natomiast lęborscy policjanci zadbali o zabezpieczenie czoła i tyłów kolumny oznakowanymi samochodami.

Rajd adresowany był do wszystkich amatorów, pasjonatów turystki rowerowej. Na tle innych tego typu wydarzeń wyróżnia się on tym, że nie pobiera się opłat za udział. Na uczestników czekały pamiątkowe puchary i drobne upominki przygotowane przez organizatorów rajdu. Uhonorowano pucharami m.in. najstarszego i najmłodszego zawodnika, najlepszą zawodniczkę oraz trzech najszybciej przybyłych na metę uczestników. Ponadto każdy uczestnik otrzymał też pamiątkowy dyplom potwierdzający uczestnictwo w rajdzie.

Po rajdzie rozpoczął się tradycyjny piknik wiosenny „Jesteśmy w Unii” z poczęstunkiem, wspólnym ogniskiem , wieloma atrakcjami i rodzinną atmosferą. Wtedy też odbyła się dekoracja zwycięzców. W tym roku blisko 20-kilometrową trasę najszybciej pokonał Sławomir Maciejewski. Kolejne miejsca przypadły Krzysztofowi Wencie i Pawłowi Strzeleckiemu. Najszybsza spośród pań była Karina Wysocka z Lęborka, która zgodnie z coroczną tradycją otrzymała puchar dla najlepszej zawodniczki imprezy. Pucharem Starosty nagrodzony został też najmłodszy zawodnik – Jan Antoniewicz. Nagroda dla najstarszego rowerzysty przypadła Janowi Dominikowi Lipskiemu, człowiekowi niezwykle aktywnemu sportowo od zawsze, który na koncie posiada udziały i wygrane w wielu sportowych imprezach. Wójt Nowej Wsi Lęborskiej wyróżnił też dwójkę najlepszych zawodników z gminy. Tytuły przypadły Kornelii Kordzie i Tomaszowi Płotce.

Z uczestnikami rajdu spotkali się i dyplomy wręczali: Edmund Głombiewski – wicestarosta lęborski, Witold Namyślak – burmistrz Lęborka, dwaj wiceprzewodniczący Rady Powiatu Lęborskiego: Marian Borek i Witold Krużycki, Roman Downar-Zapolski – wiceprzewodniczący Rady Gminy Nowa Wieś Lęborska, Rafał Gajewski i Marek Malinowski – radni Rady Gminy Nowa Wieś Lęborska. Wśród uczestników imprezy pojawili się również: Monika Włusek – zastępca wójta gminy Nowa Wieś Lęborska, Jarosław Litwin – przewodniczący Rady Miasta Lęborka oraz Edward Nagórski – wieloletni działacz sportowy, pełniący tym razem funkcję sędziego głównego. Sędzią honorowym był związany z organizacją rajdu od pierwszej edycji – Jan Truchanowicz. W miejscu honorowego startu – przed starostwem, wśród uczestników dostrzec można było Ryszarda Wentę – członka Zarządu Powiatu Lęborskiego.

Organizatorami XIX Otwartego Rajdu Turystycznego Cyklistów „Jesteśmy w Unii” było Starostwo Powiatowe w Lęborku, Urząd Gminy Nowa Wieś Lęborska, Gminny Ośrodek Kultury w Nowej Wsi Lęborskiej, której przedstawiciel – Krzysztof Pruszak – dyr. Gminnego Ośrodka Kultury prowadził piknikowe spotkanie. Swoją cegiełkę dołożyła też Komenda Powiatowa Policji w Lęborku, Centrum Sportowe “Mistral”, Nadleśnictwo Lębork, Nadleśnictwo Cewice, Ochotnicza Straż Pożarna w Lęborku, Leśnicach i Pogorszewie, Koło Gospodyń Wiejskich w Leśnicach oraz Sołectwo Dziechlino.

Przypomnijmy, że w czasach przedakcesyjnych podobny rajd miał symbolizować dążenie Polski do zjednoczenia z UE. Natomiast po akcesji z 1 maja 2004 r. tradycja rajdu została podtrzymana. W przyszłym roku, w dniu 20-lecia przynależności naszego kraju do UE, rajd będzie świętował swoją 20. rocznicę w nowej formule.

reklama

Zdjęcia/Źródło: Starostwo Powiatowe w Lęborku