02/05/2024

Piłkarze Pogoni wygrali w Ustce

Piłkarze Pogoni Lębork wygrali na wyjeździe z Jantarem Ustka 2:0 w meczu 27. kolejki IV ligi. Bramki dla Pogoni strzelili Damian Formela i Dawid Rogacki.

Pogoń do wczorajszego (22 kwietnia), wyjazdowego meczu w Ustce przystępowała z pozycji zdecydowanego faworyta, a kibice oczekiwali łatwego zwycięstwa i gradu bramek. Nie mogło być inaczej, bo w rundzie jesiennej, 10 września 2022 r., Pogoń u siebie pokonała ustczan 4:0. Gole strzelali wtedy Michał Kowalkowski, Mateusz Klecha, Wiktor Miotk i Łukasz Kwaśnik.

Zajmujący ostanie miejsce w tabeli Jantar w dotychczasowych 26 kolejkach obecnego sezonu zdołał wygrać zaledwie raz, dwa razy zremisował i poniósł 23 porażki. Ustczanie przegrywali wysoko m.in. z Arką II Gdynia 0:8, Aniołami Garczegorze 1:4, Chojniczanką II Chojnice 0:5, Spartą Sycewice 0:2, Gryfem Słupsk 1:6 i Borowiakiem Czersk 1:3.

Młodziutka drużyna trenera Dominika Kaczmarka złożona głównie z zawodników urodzonych m.in. w 2005 roku straciła do tej pory 98 bramek, a zdobyła zaledwie 20 i w wiadomo już, że w czerwcu spadnie o klasę niżej.

Pogoni łatwo jednak nie było. Na sztucznej nawierzchni stadionu OSiR-u w Ustce mimo stwarzanych sytuacji bramkowych przez lęborczan i posiadania optycznej przewagi do przerwy wynik brzmiał 0:0.

Na początku drugiej połowy podopieczni Grzegorza Bednarczyka mogli wyjść na prowadzenie, gdy sędzia podyktował rzut karny za faul na Stence. Niestety Błażej Siłkowski przestrzelił.

Pierwszego gola udało się zdobyć po godzinie gry, a dokonał tego w 63 minucie Damian Formela, któremu asystował Mateusz Klecha. Przez kolejne pół godziny Pogoń miała sporo dogodnych szans na podwyższenie wyniku i uspokojenie gry. To się jednak nie udało, a w dodatku pod koniec meczu za faul przy wybijaniu piłki ukarany został bramkarz Pogoni Arkadiusz Kolke.

W bramce stanął mierzący 2 metry wzrostu Tycjan Smolak i mimo gry w dziesięciu, Pogoń w ostatnich sekundach meczu zdołała podwyższyć na 2:0. Po szybkiej akcji z kontry, gola zdobył 18-letni pomocnik Dawid Rogacki, pozyskany w tracie zimowego okienka transferowego z V-ligowego Sztormu Mosty.

27. kolejka IV ligi, 22 kwietnia 2023, godz. 16

Jantar Ustka – Pogoń Lębork 0:2

bramki: 0:1 Damian Formela (’63), 0:2 Dawid Rogacki (‘90+5)

Jantar: Radoszewski – Grygiel, Król, Urbańczyk, Rymarz Kulczyk, Zych, Granosik, Jabłonowski, Mike, Brandt

Pogoń: Kolke – Kowalczyk, Romanek, Patelczyk, Klecha, Siłkowski, Kowalkowski (’85 Smolak), Kwaśnik, Stenka (’64 Ronowski), Leszkiewicz (’85 Rogacki), Formela (’64 Syrnyk, ’92 Pawlik)

Pauzowali za kratki: Wiśniewski i Wojda.

Było to już piąte zwycięstwo Pogoni w rundzie wiosennej sezonu 2022/2023. Na wyjeździe oprócz zwycięstwa nad Jantarem Ustka 2:0, lęborczanie pokonali też Spartę Sycewice 3:1. Z kolei u siebie wygrywali 1:0 z Arką II Gdynia, 3:0 z Chojniczanką II Chojnice i 2:0 z Bytovią Bytów.

Po zwycięstwie Pogoń z dorobkiem 35 punktów (bilans: 11-2-13) zajmuje 11. miejsce w tabeli IV ligi pomorskiej. Natomiast już w środę, 26 kwietnia, lęborczanie zagrają w Bożympolu Wielkim zaległy mecz 23. kolejki (przełożony z 26 marca) z Aniołami Garczegorze.

Za tydzień w 28. kolejce spotkań Pogoń Lębork podejmie u siebie Borowiaka Czersk.

Zdjęcia: Facebook \ Pogoń Lębork