15/07/2024
Aktualności

Strażacy ochotnicy kupią nowy wóz bojowy

Strażacy ochotnicy kupią nowy wóz bojowy

Ochotnicza Straż Pożarna w Łebieńcu otrzymała ponad 400 tys. zł rządowego dofinansowania na zakup średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego. Nowy pojazd ma zasilić jednostkę jeszcze w tym roku.

reklama

Oficjalne wręczenie promesy dofinansowania w wysokości 427 tys. zł na zakup średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego dla OSP w Łebieńcu odbyło się w poniedziałek, 3 kwietnia, w Komendzie Powiatowej PSP w Kartuzach. W uroczystości wzięli udział wójt gminy Wicko, Dariusz Waleśkiewicz oraz prezes OSP Łebieniec, Tadeusz Bienias. Pieniądze pochodzące z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wręczył wojewoda pomorski, Dariusz Drelich.

Uzyskane fundusze to dopiero część wartości pojazdu. Szacuje się, że jego koszt może wynieść nawet ponad milion złotych. Brakujące fundusze ma wyłożyć gmina Wicko. Taką decyzję mają podjąć radni podczas kwietniowej sesji. Następnie zostanie ogłoszony przetarg. Nowy, w pełni wyposażony, samochód ratowniczo-gaśniczy ma trafić do druhów z OSP Łebieniec jeszcze w tym roku i znacząco poprawić mobilność i możliwości jednostki.

– Nasza jednostka liczy 29 druhów i druhen – mówi Tadeusz Bienias, prezes OSP w Łebieńcu. – Wśród nich jest 14 osób przeszkolonych w zakresie ratownictwa medycznego, dzięki czemu mogą oni brać udział w akcjach ratowniczych. Ponadto 10 osób tworzy Młodzieżową Drużynę Pożarniczą. W ciągu roku interweniujemy do 20 razy. W tym momencie rzadko jeździmy, bo nie jesteśmy w krajowym systemie ratowniczo-gaśniczym. Chcemy to jednak zmienić. Dzięki doposażeniu jednostki w potrzebny sprzęt będziemy częściej wzywani do akcji gaszenia pożarów.

Przypomnijmy, że to nie pierwsza pozytywna zmiana, dotycząca OSP w Łebieńcu. W grudniu 2020 r. uroczyście otwarto nową remizę strażacką w tej miejscowości.

Oprócz OSP Łebieniec, z powiatu lęborskiego rządowe dofinansowanie otrzymały też OSP Krępa Kaszubska i OSP Łebunia.

reklama
reklama