18/05/2024
Aktualności

Co trzeba wiedzieć o in vitro? Kiedy stosuje się tę metodę?

Co trzeba wiedzieć o in vitro? Kiedy stosuje się tę metodę?

Zapłodnienie pozaustrojowe to najskuteczniejsza znana metoda leczenia niepłodności. Stosuje się ją z sukcesem na całym świecie od ponad 30 lat. Daje szansę na biologiczne potomstwo także parom, u których inne metody leczenia zawiodły. Czym dokładnie jest in vitro, kiedy się je stosuje, gdzie zgłosić się na leczenie i kto może uzyskać dofinansowanie?

reklama

Z jakich etapów składa się procedura in vitro?

Przebieg in vitro https://gameta.pl/blog/in-vitro-krok-kroku/  jest nieco inny w przypadku każdej pary, możemy jednak wyodrębnić uniwersalne etapy każdej procedury. To przede wszystkim:

  • hormonalna stymulacja owulacji (dzięki której organizm wytwarza więcej komórek jajowych niż w standardowym cyklu),
  • pobranie komórek jajowych – metodą punkcji, w krótkotrwałym znieczuleniu ogólnym,
  • oddanie nasienia partnera (jeśli to on jest dawcą) i preparatyka (przygotowanie laboratoryjne),
  • połączenie komórek w laboratorium – tak powstały zarodek rozwija się w specjalnym inkubatorze około 2-5 dni,
  • transfer zarodka do dróg rodnych kobiety, przy pomocy cienkiego cewnika, drogą dopochwową.

Samo zapłodnienie może być również przeprowadzone różnymi metodami, np. IVF (gdy plemniki i komórki jajowe zostają umieszczone obok siebie), czy ICSI – z wprowadzeniem wyselekcjonowanego wcześniej plemnika do komórki jajowej z użyciem mikronarzędzi.

Kiedy stosuje się in vitro?

Jak wspomnieliśmy, in vitro stosuje się często w sytuacji, gdy inne metody leczenia zawiodły. Wykazuje ona również dużą skuteczność w leczeniu niepłodności niewyjaśnionego pochodzenia (idiopatycznej). Wśród typowych wskazań do in vitro możemy wymienić także:

  • czynnik jajowodowy (trwałe uszkodzenia jajowodów lub inne dysfunkcje),
  • czynnik męski (m.in. gdy w nasieniu jest zbyt mała liczba plemników lub istnieje wskazanie do mikroiniekcji metodą ICSI),
  • endometrioza,
  • nosicielstwo wirusów HIV lub HCV przez mężczyznę,
  • nosicielstwo zmian genetycznych,
  • leczenie onkologiczne.

Jak wspomnieliśmy, leczenie niepłodności jest zawsze kwestią indywidualną, dlatego zastosowanie procedury in vitro lekarz zaleca na podstawie dokładnej analizy sytuacji danej pary.

Gdzie zgłosić się na leczenie i kiedy przysługuje dofinansowanie in vitro?

Leczenie metodą in vitro jest niedostępne w ramach NFZ, pacjenci mogą jednak zgłaszać się do klinik leczenia niepłodności i – po spełnieniu określonych kryteriów – uzyskać dofinansowanie kosztów procedury. Program refundacji części kosztów związanych z in vitro jest realizowany w wielu miastach Polski, ze środków samorządowych. Więcej na temat możliwości wsparcia finansowego przeczytaj na stronie kliniki leczenia niepłodności Gameta: https://gameta.pl/dofinansowanie-in-vitro/.

W klinice leczenia niepłodności dowiesz się, czy spełniasz kryteria związane z dofinansowaniem (dotyczące m.in. wieku, stanu zdrowia i zameldowania). Przeprowadzisz tutaj również pełną diagnostykę i leczenie – metodą rozrodu wspomaganego i wieloma innymi, skutecznymi w leczeniu niepłodności kobiet i mężczyzn.

Artykuł partnera.

reklama

2 Komentarze

    Warto kontrolować swoją płodność. Ja do wyznaczania dni płodnych używam testera owulacyjnego na ślinę Afrodyta, polecam

    Moje koleżanki naopowiadały mi o swoich porodach i niestety ale jestem przerażona, chyba na naturalny poród się nie zdecyduję. Chyba że prywatna placówka jakaś… Na razie chciałabym zajść w ogóle w ciążę, bo przez zaburzenia hormonalne musze brać leki i zapisywać cykle, mam nawet komputer cyklu cyclotest MyWay z polecenia. Jak już uda mi się zajść w ciążę, to pewnie będę się zamartwiac porodem…

Komentarze są wyłaczone