03/05/2024
Aktualności

Ponad 200 uchodźców schroniło się w gminie Potęgowo. Podsumowano rok działań pomocowych

Ponad 200 uchodźców schroniło się w gminie Potęgowo. Podsumowano rok działań pomocowych

W związku z rocznicą rosyjskiej agresji na Ukrainę, w gminie Potęgowo podsumowano działania związane z pomocą naszym wschodnim sąsiadom. W Pałacu pod Bocianim Gniazdem w Runowie, gdzie przebywa kilkadziesiąt dzieci z ukraińskiego domu dziecka, odbyła się specjalna konferencja.

reklama

– Wszyscy pamiętamy, że zaraz po wybuchu wojny, nastąpił ogromny ruch społeczny mający na celu zapewnienie schronienia uchodźcom z Ukrainy. Nasi mieszkańcy zaczęli organizować transport, żywność i schronienie. Zaczęli przyjmować do swoich domów tych którzy uciekali przed wojną. Uważam, że wszyscy wykazaliśmy się wzorową postawą, którą zauważył cały świat – mówi Dawid Litwin, Wójt Gminy Potęgowo. – Osobiście nie znam osoby, która w sposób obojętny przeszłaby w tamtym okresie obok tragedii jaka spotkała naród ukraiński. Dziękuję dzisiaj wszystkim tym, którzy w tych pierwszych dniach, w tych najważniejszych dniach, wykazali się troską o dobro naszych sąsiadów. Dziękuję bardzo również wszystkim tym, którzy nadal pomagają – dodaje.

Na terenie gminy Potęgowo zorganizowano mieszkania dla uchodźców. Mieszkańcy otworzyli nie tylko swoje serca dla potrzebujących, ale otworzyli też swoje domy. Przyjmowali uchodźców pod swój dach. Gmina Potęgowo przekazała pomoc finansową, do gminy Ustrzyki Dolne na podkarpaciu (to gmina partnerska, która była na pierwszym froncie pomocy uchodźcom) na wsparcie działań mających na celu wyremontowanie pomieszczeń dla uchodźców z Ukrainy. W pierwszych dniach po wybuchu wojny zorganizowano zbiórkę żywności i artykułów pierwszej potrzeby dla uchodźców. Dzięki lokalnemu przedsiębiorcy zebrane dary szybko trafiły na granice. Druhny i Druhowie z OSP Potęgowo byli obecni na przejściu granicznym, aby tam nieść pomoc potrzebującym.

W gminie Potęgowo przybywało niemal 200 osób z Ukrainy. Urząd Gminy nadał 220 numerów PESEL obywatelom Ukrainy. W szkole stworzono odpowiednie warunki dla dzieci z Ukrainy. Zatrudniono nauczycieli władających językiem ukraińskim. Każda osoba z Ukrainy otoczona została opieką. Przedsiębiorcy stworzyli miejsca pracy dla każdej osoby chcącej podjąć prace. Każdej osobie staraliśmy się pomóc. Do dnia dzisiejszego 54 dzieci, które uciekły z zbombardowanego domu dziecka z Zaporoża, przebywa na terenie gminy w Runowie w Pałacu pod Bocianim Gniazdem. Tam Marta Rutkiewicz i Jakub Rutkiewicz każdego dnia otaczają opieką „swoje dzieci” ( tak mówią na dzieci które uciekły przed wojną). Każdego dnia poświęcają im swój czas i zabiegają o to aby stworzyć im odpowiednie warunki do codziennego funkcjonowania, do nauki, do spędzania czasu wolnego. Dbają o zapewnienie opieki lekarskiej, stomatologicznej czy psychologicznej. Prowadzą dla nich zajęcia z nauki hipicznej. Animują każdy dzień od rana do wieczora.

W konferencji uczestniczyli: Dawid Litwin – Wójt Gminy Potęgowo, Rafał Konon – Wicestarosta Powiatu Słupskiego, Marcin Kowalczyk – Radny Rady Powiatu Słupskiego, Anna Boniecka – Zastępca Wójta, przewodnicząca Gminnego zespołu ds. uchodźców przebywających na terenie Gminy Potęgowo, Iwona Gierke – Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Potęgowie, Urszula Dąbrowska – Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Słupsku, Marta Rutkiewicz – właścicielka Pałacu pod Bocianim Gniazdem w Runowie.

reklama
reklama