reklama
Aktualności Biznes

Emerytury i renty wzrosną blisko o 15 proc.

Emerytury i renty wzrosną blisko o 15 proc.

Od 1 marca wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych emerytury i renty wzrosną o 14,8 procent, tyle bowiem wyniesie tegoroczna waloryzacja. Będzie ona kwotowo-procentowa, a więc z gwarancją minimalnej kwoty podwyżki. W kwietniu natomiast świadczeniobiorcy otrzymają dodatkowe świadczenia roczne tzw. trzynastki.

reklama

Waloryzacja polega na pomnożeniu kwoty świadczenia brutto z 28 lutego przez określony wskaźnik. Wysokość wskaźnika w tym roku wynosi 14,8 proc. i zależy od wzrostu cen towarów i usług oraz od przeciętnego wynagrodzenia w Polsce. W bieżącym roku zagwarantowano także minimalną kwotę podwyżki, która w zależności od pobieranego świadczenia wyniesie 250 zł; 187,50 zł; lub 125 zł brutto.

Podwyżkę o minimum 250 zł brutto otrzymają osoby, które pobierają renty rodzinne, renty socjalne, renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, nauczycielskie świadczenie kompensacyjne oraz emeryci, których emerytura na koniec lutego będzie równa lub wyższa od kwoty 1338,44 zł brutto. Osoby, które nie miały wymaganego stażu pracy (20 lat dla kobiet, 25 lat dla mężczyzn) do podwyższenia emerytury do gwarantowanej kwoty minimalnej czyli właśnie 1338,44 zł brutto otrzymają podwyżkę tylko o wskaźnik waloryzacji, który wynosi 14,8 proc

W przypadku rent z tytułu częściowej niezdolności do pracy gwarantowana kwota podwyżki wynosi 187,50 zł brutto, a w przypadku emerytur częściowych 125 zł  brutto.

Aby otrzymać waloryzację nie trzeba składać wniosku, odbywa się ona automatycznie z urzędu. Każdy emeryt i rencista otrzyma decyzję o nowej wysokości świadczenia. Wysyłka decyzji waloryzacyjnych rozpocznie się w kwietniu. Wraz z decyzjami o waloryzacji ZUS wyśle również decyzje o przyznaniu dodatkowego świadczenia rocznego, czyli tzw. trzynastki. Wcześniej informację o wysokości waloryzacji będzie można sprawdzić na swoim koncie na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

Waloryzacji podlegają wszystkie świadczenia emerytalno-rentowe, do których prawo powstanie do końca lutego 2023 r. Jeśli z jakiegoś powodu wypłata świadczenia była zawieszona (np. w związku z osiąganiem przychodu ponad 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia), to waloryzacja świadczenia będzie możliwa dopiero przy wznowieniu wypłaty świadczenia. W związku z waloryzacją wzrośnie też między innymi minimalna emerytura. Otrzymują ją osoby, które zgromadziły niewiele składek emerytalnych, ale mają długi staż ubezpieczeniowy (kobieta – conajmniej 20 lat, mężczyzna – co najmniej 25 lat). Od 1 marca minimalna emerytura będzie wynosiła 1588,44 zł brutto, czyli o 250 zł więcej niż dotychczas. Tak samo wzrośnie minimalna renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renta rodzinna i renta socjalna. Minimalna renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy od marca będzie wynosiła 1191,33 zł. Świadczenie przedemerytalne wzrośnie do 1600,70 zł; zaś dodatek pielęgnacyjny wyniesie 294,39 zł.

źródło: informacja prasowa/ Regionalny Rzecznik Prasowy województwa pomorskiego

POLECAMY
 
close-link