02/05/2024
Aktualności Kultura

Czy zegarki mają dusze? Zakład zegarmistrzowski od 53 lat w Lęborku

Czy zegarki mają dusze? Zakład zegarmistrzowski od 53 lat w Lęborku

Niektóre zawody znikają z biegiem lat. Zegarmistrz to zawód zapomniany, choć niezwykle ważny. W świecie wszechobecnej technologii wiele osób zapomniało na czym polegają usługi zegarmistrzowskie.

reklama

Kim jest zegarmistrz?

Zegarmistrz zna doskonale mechanizmy działania zegarków i potrafi poradzić sobie z ich uszkodzeniem. W zakres jego usług wchodzi naprawa mechanizmów zegarka, czyszczenie i polerowanie, wymiana szkiełka, wskazówek lub bransolety. Oprócz tego zegarmistrz odpowiednio nastawi zegarek lub wymieni baterie. Wielu klientów traktuje także zegarmistrza jako źródło wiedzy na temat zegarków i rynku w tej branży. Zegarmistrzostwo to tak naprawdę rzemiosło, które wymaga ogromnej wiedzy i precyzji. Warto zaznaczyć, że znaczna część zegarmistrzów często bierze udział w procesie produkcji i projektowaniu nowych zegarków.

W Lęborku, w murach obronnych po starej stajni, znajduje się zegarmistrz. Punkt istnieje od 53 lat! Założył go Pan Jerzy Zielke.

O magicznym miejscu opowiedział nam Pan Mariusz, syn Pana Jerzego.

Jaka historia związana jest z tym miejscem?

– Tata skończył szkołę zegarmistrzowską w Gdyni. Później mieszkał w Sierakowicach,
a w 1970 r. otworzył zakład w Lęborku. Na początku tata zaczął sam, potem nauczył tej sztuki moją mamę. Mama miała swój zakład zegarmistrzowski przy ul. Zwycięstwa.

A kiedy narodziła się u Pana pasja?

– Tata nauczył mnie zegarmistrzostwa. Już jako 10 latek pomagałem przy pracy. Podpatrywałem i uczyłem się. Jako chłopiec rozbierałem budziki na części i uczyłem się całego mechanizmu. Już jestem od 35 lat w zawodzie.

Co Pan najbardziej lubi w swojej pracy?

– Najbardziej to takie prawdziwe nakręcane zegarki. Niestety te na baterie nie mają tej duszy
i historii

Klienci częściej kupują czy naprawiają zegarki?

– Starsze pokolenie woli swoje stare, tradycyjne zegarki. Młodzi wolą już nowoczesne smartwatche czy telefony. Dlatego też zegarmistrzów jest coraz mniej, wielu z nich rezygnuje z zawodu i odchodzi. Niestety nie ma nikogo, kto by chciał kontynuować tradycję

Czy da się odnowić stary i zniszczony zegarek?

– Jak to mówił mój kolega – niemożliwe na miejscu, cuda na jutro. A tak naprawdę, nie ma rzeczy, której nie da się zrobić. Robię renowację zegarków. Odnowię, odrestauruję kopertę, od wymiany mechanizmu, po zmianę szybki, paska i bransolety. Produkuję także własne zegarki, ale są to unikaty w pojedynczych egzemplarzach. Z kolegą wyprodukowaliśmy 10 zegarków, które od razu znalazły swoich właścicieli. Są to zegarki nakręcane, które dla mnie mają dusze.

Co musi posiadać zegarmistrz oprócz wiedzy i pasji? Cierpliwość?

– Myślę, że cierpliwość do tych mikro części i do najmniejszych elementów.

Zegarki mogą być inwestycją?

– Przede wszystkim inwestycją, tak jak obrazy. A po drugie zegarek to jedyna biżuteria u mężczyzny, oprócz obrączki.

Na miejscu są też zegary ścienne i podłogowe. Czy naprawa takich mechanizmów pochłania więcej uwagi?

– Tak, takie naprawy wymagają więcej uwagi i oczywiście precyzji, aby każdy element mechanizmu był odrestaurowany potrzeba sporo czasu. Wszyscy zależy w jakim zegar jest stanie. Zegar, który stoi za ladą ma ponad 100 lat. Można powiedzieć – chodzi jak w zegarku!

Zegar jest piękny i robi wrażenie! Dziękuje za rozmowę!

A Ty dbasz o swój zegarek?

reklama

reklama

5 Komentarze

    Pan Maniuś to odpowiedni człowiek na swoim miejscu. Człowiek z pasją i poczuciem humoru .Sympatyczny kolega

    Zegarmistrz w starych murach obronnych to jeden z bardzuej charakterystycznych punktów miasta. Miejsce z tradycją❤️

    Dobrze ze mamy jeszcze takie zakłady czy mogę prosić o adres dokładny bądź telefon mam do sprawdzenia zegar do którego mam sentyment

      Skłodowskiej-Curie 8, tel. 605 114 155 . Pozdrawiam

    Nie znam lepszego.

    2
    1

Komentarze są wyłaczone