13/04/2024
Aktualności Biznes

Wartość Funduszy Europejskich dla Pomorza to 8,2 mld złotych.

Wartość Funduszy Europejskich dla Pomorza to 8,2 mld złotych.

Decyzję o zatwierdzeniu wartych 1 mld 800 mln euro Funduszy Europejskich dla Pomorza (FEP) 2021-2027 marszałkowi województwa pomorskiego Mieczysławowi Strukowi osobiście przekazała 9 lutego 2023 roku w Gdańsku unijna komisarz ds. Polityki Regionalnej Elisa Ferreira. W ECS odbyła się konferencja inaugurująca Fundusze Europejskie dla Pomorza i prezentująca Pomorze w nowej perspektywie. To wielka szansa na rozwój także dla Lęborka.

reklama

Regionalny Program Operacyjny Województwa Pomorskiego, który nazywa się od teraz FEP 2021-2027, czyli Fundusze Europejskie dla Pomorza 2021-2027 oznaczają, że blisko 1 miliard 800 mln euro ze środków europejskich będzie wspomagać rozwój społeczny i gospodarczy naszego regionu. W ramach tych środków na Pomorzu realizowane będą cele określone przez politykę krajów Unii Europejskiej, które dotyczą np. zielonego ładu, wsparcia polityki społecznej, ochrony seniorów czy osób wykluczonych ze względu na ubóstwo. W zakresie infrastruktury ze środków FEP dofinansowany zostanie m.in. zakup zeroemisyjnych pociągów w obsłudze regionalnego systemu transportowego czy dalsza redukcja bezrobocia i zmiany w systemie kształcenia zawodowego.
Unijna komisarz Elisa Ferreira podkreślała jak dobrym przykładem jest zarówno Polska, jak i samo województwo pomorskie jako region, który doskonale radzi sobie z wykorzystywaniem środków unijnych.

Wartość Funduszy Europejskich dla Pomorza 2021-2027 to 8,2 mld złotych.

W ramach Programu 2500 firm otrzyma wsparcie a 2700 budynków zostanie poddanych termomodernizacji. Skorzysta też transport. Z funduszy europejskich zakupionych zostanie 45 nowych pojazdów komunikacji miejskiej i 23 zeroemisyjne pociągi. Wybudowanych zostanie także 13 węzłów integracyjnych na potrzeby transportu zbiorowego. Środki unijne to także szansa na powstanie na Pomorzu 7800 nowych miejsc dla dzieci w przedszkolach, wsparcie w rozwoju infrastruktury 25 podmiotów leczniczych oraz wspieranie osób bezrobotnych i uczniów szkół zawodowych.   

O środki te aplikować będzie samorząd miasta Lęborka, także dzięki aktywnemu udziałowi w związku Zintegrowane Inwestycje Terytorialne Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Lęborka do którego należy na prawach członków Miasto Lębork, Powiat Lęborski, gminy Nowa Wieś Lęborska i Łęczyce oraz na prawach  obserwatorów Miasto Łeba i gmina Wicko. Na inwestycje realizowane w ramach strategii rozwoju MOF gwarantujących zintegrowane podejście, kompleksowość i synergię efektów przeznaczono na Pomorzu 1,6 mld zł.

reklama

źródło: lebork.pl

reklama
POLECAMY
 
close-link