12/05/2024
Aktualności

Jest raport końcowy z konsultacji społecznych…

Jest raport końcowy z konsultacji społecznych…

Ukazał się raport końcowy z I tury konsultacji społecznych w sprawie „Koncepcji programowej z wariantowaniem przebiegu trasy wraz z materiałami do decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach budowy drogi krajowej na odcinku Lubiatowo – droga ekspresowa S6”, przygotowany przez Gdański Oddział „Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad” i „Transprojekt Gdański” Sp. z o.o. w Gdańsku.

reklama

Przyszła trasa ma połączyć drogę ekspresową S6 na węźle Łęczyce z przyszłą lokalizacją elektrowni jądrowej w gminie Choczewo. Ma to być droga jednojezdniowa, o parametrach klasy GP – droga główna ruchu przyspieszonego. Jest to klasa obowiązująca na nowych drogach krajowych, niebędących drogami szybkiego ruchu. Celem spotkań informacyjnych było zaprezentowanie dwóch wariantów przebiegu osi drogi, omówienie uwarunkowań związanych z tymi przebiegami trasy, wysłuchanie opinii mieszkańców co do prezentowanych rozwiązań. Zebranie opinii i przekazanie materiałów informacyjnych oraz formularzy do składania opinii. Spotkania informacyjne odbyły się w dn. 07-08.11.2022 roku dla mieszkańców Gminy Choczewo i Gminy Łęczyce. W pierwszym z nich wzięły udział 73 osoby, natomiast w drugim 87 osób. W trakcie spotkań rozdawano formularze, na których można było zapisać swoją opinie i przekazać je bezpośrednio na spotkaniu.

Po spotkaniach wpłynęło ogółem 449 opinii indywidualnych i jedna opinia zbiorowa mieszkańców Jackowa. Główne postulaty w tych opiniach to:

▪ jak największe odsunięcie drogi od zabudowy mieszkalnej,
▪ minimalizację wycinki drzew i zniszczenia walorów przyrodniczych gminy,
▪ uwzględnienie odpowiednich przejść dla zwierząt,
▪ ochronę zabudowań przed hałasem i zanieczyszczeniem sztucznym światłem,
▪ zachowanie przejezdności dróg, którymi obecnie się poruszają,
▪ uwzględnienie skrzyżowań w okolicy większych miejscowości,
▪ alternatywne przebiegi trasy, dołączając mapy z prośbą o ich przeanalizowanie i możliwość korekty tras

Swoje opinie przedstawiły również samorządy, m.in. wspólna opinia Starostwa Powiatowego w Wejherowie, Gminy Łęczyce oraz Gminy Choczewo. Wszystkie samorządy stwierdziły, że korzystny jest wariant II do miejscowości Zwartowo, następnie korzystniejszy jest wariant I, który nie wykorzystuje istniejących korytarzy dróg powiatowych. Gmina Choczewo wydała dodatkowo opinię, w której jako korzystniejszy wskazała wariant II z uwagą, aby nie korzystać z istniejących dróg powiatowych. Swoją opinię wydał także Urząd Marszałkowski, w której zasugerował poprowadzenie drogi w śladzie nieczynnej linii kolejowej nr 230. Stwierdził ponadto, że wariant 2 mniej ingeruje w obszary chronione, zwłaszcza w okolice rezerwatu Pużyckie Łęgi. Zwrócił uwagę na konieczność poprawy nośności sieci dróg lokalnych (gminnych, powiatowych i wojewódzkich), które do czasu wybudowania drogi krajowej będą wykorzystywane do budowy elektrowni.

Jak informuje GDDKiA zespół projektantów wraz z zamawiającym przeprowadzili analizę wszystkich opinii i wprowadzono odpowiednie korekty w przebiegi wariantów, które były możliwe pod względem technicznym.

Za budową drogi do „atomówki” w różnych wariantach opowiedziało się łącznie 476 mieszkańców, przeciwko 722 osoby. GDDKiA po spotkaniach z mieszkańcami przygotowało korekty wariantów drogi, która ma prowadzić do elektrowni jądrowej.

Ostateczny wybór wariantu do realizacji ma nastąpić w 2024 r.

Pełna treść raportu > https://www.choczewo.com.pl/wp-content/uploads/2023/01/Raport_koncowy_7-8.11.2022_Leczyce_Choczewo.pdf

reklama
reklama