02/05/2024
Aktualności Kultura

Tę książkę powinien znać każdy lęborczanin!

Tę książkę powinien znać każdy lęborczanin!

Dużym zainteresowaniem czytelników cieszy się książka „O latarni Stilo i inne pomorskie legendy” napisana przez dr Magdalenę Kubiak. Trwa cykl spotkań autorskich, na których można zdobyć egzemplarz tej publikacji z autografem autorki.

reklama

Z czytelnikami Magdalena Kubiak spotkała się już w Maszewie oraz w Krępie Kaszubskiej. Na spotkaniach było tłoczno, a uczestnicy z przyjemnością wysłuchali prelekcji oraz skorzystali z okazji, aby nabyć egzemplarz książki i podpis autorki.

W czasie spotkania czytelnicy nie tylko dowiedzieli się, jak wygląda proces powstawania legend, ale również obejrzeli przygotowaną przez autorkę prezentację z dokumentacją fotograficzną miejsc opisanych w legendach, zadawali pytania i podzielili się legendami z Gminy Cewice. Kto wie, może w kolejnej książce Pani Magdy znajdzie się legenda o diabelskim kamieniu z Maszewa Lęborskiego, albo koniu trojańskim z Oskowa? – czytamy w relacji ze spotkania przygotowanej przez filię Gminnej Biblioteki w Maszewie.
Książkę można już wypożyczyć w wielu lokalnych bibliotekach, dostępna jest do kupienia podczas spotkań autorskich (kolejne już wkrótce) oraz w księgarniach internetowych.
Wydana nakładem Wydawnictwa Bosz książka dr Magdaleny Kubiak to zbiór opowieści z Pomorza Środkowego, głównie Ziemi Lęborskiej, obejmującej obszar m.in. obecnego powiatu lęborskiego. Ale nie tylko. Czytelnicy znajdą w książce także legendy związane z historią gmin ościennych: Smołdzino, Potęgowo i Choczewo. W legendach czytelnicy odnajdą nie tylko rzeczywiste miejsca, zabytki i pomniki przyrody, ale także elementy fantastyczne, takie jak: tajemnicze zjawy, stolemy czy kaszubskie licho. Książka zawiera również stare mapy, szkice, reprodukcje dzieł malarskich związanych z historią i krajobrazem ziem pomorskich.
Dr Magdalena Kubiak to absolwentka polonistyki Uniwersytetu Gdańskiego. Laureatka Nagrody Archiwum Emigracji w Toruniu za rozprawę doktorską pt. „Polska jest tam, gdzie są Polacy. Kondycja emigranta w dramacie polskim po II wojnie światowej” (Wyd. Mado, Toruń 2011). Autorka książki „Droga bez powrotu? Komedie sceniczne Mariana Hemara” (Wyd. Duet, Toruń 2012) oraz tomiku wierszy „Słoik z poezją” (Wyd. Bernardinum, Pelplin 2019). Autorka publikacji z historii literatury, filmu, dramatu i teatru polskiego, a także scenariuszy lekcji przedmiotów humanistycznych, w tym także wydanych przez Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe.
Otrzymała dwa wyróżnienia Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w dwóch edycjach konkursu na scenariusz lekcji z wykorzystaniem pakietu „Filmoteka Szkolna” oraz nagrodę główną za scenariusz lekcji bibliotecznej/języka polskiego, opartej na zbiorach POLONY w konkursie dla nauczycieli w Bibliotece Narodowej.
Od wielu lat pracuje z dziećmi i młodzieżą w Szkole Podstawowej im. Jana Brzechwy jako nauczyciel-bibliotekarz i animator kultury. Na co dzień jest autorką bloga: Wolny Bibliotekarz, gdzie pisze na tematy związane z literaturą, teatrem, sztuką i filmem. W Kaszubsko-Pomorskiej Szkole Wyższej w Wejherowie prowadzi konwersatorium z literatury współczesnej, w tym literatury dla dzieci i młodzieży dla przyszłych bibliotekarzy.

reklama

Zdjęcia: Filia Gminnej Biblioteki w Maszewie Lęborskim

reklama