reklama
reklama
Aktualności

Ostatnie działania Straży Miejskiej w Lęborku…

Ostatnie działania Straży Miejskiej w Lęborku…

Nasza redakcja skontaktowała się znów z Komendantem SM w Lęborku – Sławomirem Olszewskim, który opowiedział nam o realizowanych aktualnie działaniach. Jednym z ważniejszych zadań są od pewnego czasu wspólne działania z lęborską policją pod kątem porządku publicznego w rejonie ulic Sienkiewicza i Grunwaldzkiej. Lęborska Straż Miejska jest również zaangażowana w akcję „bezdomni”, monitoruje też trudną sytuację zwierząt domowych. Poprzez swoje często interwencje stara się zmieniać stosunek ludzi (właścicieli) do ich zwierząt, przestrzega przez znęcaniem się i złym ich traktowaniem.

reklama

Straż Miejska prowadzi również doraźne kontrole, związane ze spalaniem śmieci, nie tylko w domowych piecach. Akcje te prowadzone są z najczęściej z wykorzystaniem drona. W ostatnim czasie dało się też zauważyć skuteczność działań profilaktycznych, następstwem czego jest mniejsza liczba uchybień. W grudniu 2022 roku wystawiono jeden mandat (300 zł) w trybie art. 191 ustawy o odpadach. Choć spalany opał jest najczęściej zgodny z prawem to mieszkańcy bardzo często skarżą się na wydostający się z kominów dym, który zanieczyszcza powietrze. Wszystkiemu są jednak winne warunki pogodowymi i związany z tym niski poziom zalegania dymu. 

W sprawie zalegających w różnych miejscach Lęborka „niechcianych” samochodów, warto zauważyć, że praktycznie wszystkie pojazdy zostały już „zidentyfikowane” oraz odebrane (usunięte) przez właścicieli. Wyjątek stanowią jeszcze samochody przed budynkiem „ZWAR-u”, gdzie właściciel zobowiązał się nawet do ich niezwłocznego usunięcia, lecz na przeszkodzie stanęły… zwykłe problemy zdrowotne. Jak informuje Komendant SM – to tylko kwestia czasu.

W ostatnim czasie lęborska Straż Miejska monitoruje też problem wysypywania śmieci w różnych częściach miasta, w lesie, na okolicznych łąkach. Częściowym rozwiązaniem problemu ma być zwiększona liczba kamer monitoringu w niektórych miejscach na terenie miasta. Śmieci stara się usuwać w miarę systematycznie samo „miasto” (Wydział Utrzymania Terenów Komunalnych), które obliguje do tego zobowiązane firmy. Są one upoważnione do bieżącego usuwania wszelkich tego typu śmieci. Sprawę „ułatwiają” podniesione ostatnio stawki za zaśmiecanie miejsc publicznych, które wynoszą teraz od  500 zł w przypadku mandatu do 5.000 zł w przypadku grzywny w sądzie. Za zaśmiecanie miejsc publicznych Straż Miejska w Lęborku wystawiła ostatnio 4 mandaty na łączną kwotę 1900 zł (art. 145 Kodeksu Wykroczeń)

Odpowiedz

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *