14/04/2024
Aktualności Kultura

Piękny koncert Narodowej Kapeli Bandurzystów Ukrainy w Lęborku [zdjęcia]

Piękny koncert Narodowej Kapeli Bandurzystów Ukrainy w Lęborku [zdjęcia]

Wczoraj w auli Zespołu Szkół Mechaniczno-Informatycznych w Lęborku odbył się piękny koncert „Narodowej Kapeli Bandurzystów Ukrainy im. Heorhija Majborody” z Kijowa, dla której był to już drugi występ w naszym mieście. W programie koncertu znalazły się ukraińskie kolędy i pastorałki oraz… polskie kolędy. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. Starosta Lęborski – Alicja Zajączkowska i Burmistrz Lęborka – Witold Namyślak. Koncert miał charakter wydarzenia charytatywnego, podczas którego zbierano także fundusze na potrzeby armii ukraińskiej. Wczorajszy koncert na długo zapadnie w pamięci Lęborczan i lokalnej społeczności ukraińskiej.

reklama

Początki Narodowej Kapeli Bandurzystów sięgają 1918 r., kiedy to Wasyl Jemeć założył kapelę w Kijowie. W 1925 powstała Kapela w Połtawie (Wołodymyr Kabaczok), aby w 1935 połączyć się w jeden zespół. Podczas II wojny światowej Kapela pod kierownictwem Hryhorija Kytastego wyemigrowała do USA, gdzie do dzisiaj działa jako Ukraińska Kapela Bandurzystów USA im. Tarasa Szewczenki z siedzibą w Detroit. W Ukrainie powojennej (radzieckiej) Kapela Bandurzystów wznowiła pracę w 1946 roku pod kierownictwem Oleksandra Minkiwskiego. W 1997 r. kapela otrzymała status „narodowej” a od 2009 r. zespołem kieruje Jurij Kuracz. Narodowa Kapela Bandurzystów Ukrainy to dzisiaj zespół ponad 50 zawodowych bandurzystów, będących równocześnie chórzystami i solistami.

Bandura to ukraiński instrument ludowy, pierwowzorem, którego była ukraińska kobza. Kobziarze byli niegdyś nosicielami wiedzy historycznej wśród ludu ukraińskiego. Chodzili od wsi do wsi, śpiewając dumy o zwycięskich bitwach, o wyprawach kozackich, a także zwykłe pieśni ludowe i melodie taneczne. Lata 30. XX wieku i okres stalinizmu przyniosły prześladowania wędrujących bardów ukraińskich, areszty i kary śmierci. Bandura stała się z czasem symbolem narodowym Ukraińców, instrumentem, który zyskał miano „broni muzycznej”.

reklama
reklama
POLECAMY
 
close-link