04/05/2024
Aktualności

Szkoła w Tawęcina idzie pod młotek. Cena wywoławcza 710 tysięcy złotych!

Szkoła w Tawęcina idzie pod młotek. Cena wywoławcza 710 tysięcy złotych!

Gmina Nowa Wieś Lęborska postanowiła zagospodarować poprzez sprzedaż niszczejący od lat budynek zlikwidowanej w 2013 roku szkoły podstawowej w Tawęcinie. Cenę wywoławczą za szkolny, dwukondygnacyjny budynek dawnej szkoły o powierzchni użytkowej 664,50 m2 postawiony na działce 8024 m2 ustalono na poziomie 710 tysięcy złotych netto + 23% VAT. Pierwszy przetarg na sprzedaż tej wyjątkowej nieruchomości wyznaczono na 13 marca 2023 roku.

reklama

Szkoła z powodów ekonomicznych została zamknięta latem 2013 roku. Od tego czasu uczniowie z Tawęcina, Bąsewic czy Rekowa Lęborskiego rozpoczęli dojazdy do szkoły w Łebieniu. Pierwszym pomysłem na zagospodarowanie obiektu była adaptacja szkoły przez stowarzyszenie które planowało stworzenie w Tawęcinie ośrodka opieki dla osób starszych i chorych co ostatecznie się nie udało.

W kolejnych latach próbowano budynek szkoły zaadaptować na mieszkania komunalne dla 8-12 rodzin. Na ten pomysł nie udało się pozyskać jednak środków zewnętrznych. Protestowali też mieszkańcy obawiający się nowych „trudnych sąsiadów”. Kolejnym problemem była lokalizacja miejscowości na uboczu ze słabo rozwiniętym transportem publicznym.

To co kiedyś było problemem teraz może stać się atutem. Budynek dawnej szkoły jest oddalony jest niecałe 15 kilometrów od przyszłej elektrowni jądrowej w gminie Choczewo. Specjaliści od nieruchomości są pewni, że w najbliższych latach zainteresowanie terenami, szczególnie uzbrojonymi w pobliżu elektrowni będzie duże. 

Nieruchomość położona jest w północno-wschodniej części Tawęcina, w sąsiedztwie dominują tereny niezabudowane. Nieruchomość posiada dostęp do drogi publicznej powiatowej poprzez drogę gminną wewnętrzną o nawierzchni utwardzonej, asfaltowej, słabej jakości.

Obiekt posiada przyłącze energetyczne, wodociągowe, oraz zbiornik bezodpływowy na nieczystości płynne.

Budynek dawnej szkoły podstawowej jest piętrowy, niepodpiwniczony o powierzchni użytkowej podstawowej 664,50 m2 (powierzchnia użytkowa pomocnicza 162,4 m2, powierzchnia zabudowy 500 m2, kubatura 3411,4 m3). Budynek wykonany w technologii tradycyjnej, murowanej. Fundamenty żelbetowe w postaci ław żelbetowych. Schody monolityczne żelbetowe i płytowe. Całość zadaszona stropodachem płaskim, pokrytym papą. Budynek dwukondygnacyjny, niepodpiwniczony, podłużny w kierunku wschód-zachód.

Dla nieruchomości brak jest obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Zgodnie z decyzją o warunkach zabudowy z dnia 20 czerwca 2016 r. zmieniającą sposób użytkowania budynku szkoły na budynek mieszkalny wielorodzinny, przeznaczenie terenu określono jako zabudowa mieszkaniowa wielorodzinna.

reklama
reklama