Aktualności Biznes

Ambitne plany Lęborka na 2023 rok

Ambitne plany Lęborka na 2023 rok

Samorząd Lęborka kontynuuje działania na rzecz powstania w mieście wielu nowych mieszkań czynszowych (tzw. Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe) oraz mieszkań komunalnych.

reklama

Program budownictwa czynszowego realizowany jest przy współpracy z miejską spółką Lęborskim Towarzystwem Budownictwa Społecznego. Lębork był pierwszą miejscowością w Polsce w którym rozpoczęła się budowa mieszkań w ramach Programu Wspierania Społecznego Budownictwa Czynszowego. Model ten zakłada mieszkania o umiarkowanych kosztach najmu, z opcją dojścia po kilkunastu latach do własności. Korzystne warunki finansowania pozwolą niskim kosztem zaproponować lęborczanom o średnich dochodach pierwsze mieszkanie.

W czerwcu 2022 roku na działce przy ulicy Obrońców Wybrzeża rozpoczęła się budowa o nowoczesnego budynku dla 40 rodzin wyposażonego w windę oraz podziemną halę garażową. Budynek ma być gotowy do zasiedlenia do października 2023 roku.

To nie koniec inwestycji mieszkaniowych w ramach Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych.

Obecnie trwa przetarg na budowę kolejnych dwóch budynków po 16 mieszkań każdy przy ul. Władysława IV. Już w styczniu zostaną podpisane umowy na roboty budowlane z Wykonawcami, a następnie rozpoczną się budowy kolejnych tanich mieszkań. Jeszcze w 2023 roku planowane jest rozpoczęcie budowy kolejnych budynków z mieszkaniami na wynajem. W ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej  powstanie budynek przy ul. Stryjewskiego 12 (16 mieszkań z windą).

– Po wybudowaniu w ostatnich latach 200 mieszkań komunalnych z dopłatami BGK przystąpiliśmy do nowego programu skierowanego do naszych mieszkańców – wyjaśnia burmistrz Lęborka Witold Namyślak. – To oferta na pierwsze mieszkanie m.in. dla młodych małżeństw lub osób chcących założyć rodzinę. Mieszkańcy Ci posiadają za wysokie dochody na przydział mieszkań komunalnych lub socjalnych, a za małe, by wziąć komercyjny kredyt. Grupa ta obecnie najczęściej wynajmuje mieszkania. Teraz będzie miała szansę na zamieszkanie w nowych mieszkaniach o umiarkowanych kosztach najmu, z opcją dojścia po kilkunastu czy kilkudziesięciu latach do własności. Znaczące  dotacje oraz wkład własny przyszłych najemców są korzystne także dla budżetu miasta. Pozyskanie na miejskie budownictwo w najbliższych latach kilkunastu milionów złotych dotacji i dofinansowań pozwoli na wybudowanie w tym systemie wielu tanich mieszkań oraz da pracę wielu lokalnym firmom budowlanym. 

Budowa wielorodzinnych domów pod wynajem w ramach SIM planowana jest w następujących lokalizacjach:

  • Obrońców Wybrzeża 1 – 40 lokali z windą i podziemną halą garażową – trwa budowa
  • Władysława IV – dwa budynki po 16 mieszkań z windą Mieszka I bis (ok. 35 lokali z windą w dwóch budynkach)
  • Stryjewskiego 12 – 16 lokali z windą

Obok budownictwa czynszowego powstaną w Lęborku także budynki komunalne. W 2023 roku planowane jest rozpoczęcie budowy trzech budynków przy ul. Malczewskiego 25-27. To duża inwestycja, która wpisze się w rewitalizację tego obszaru Lęborka. Każdy z trzech budynków składał się będzie z 16 mieszkań oraz windy. W ramach inwestycji zagospodarowany zostanie także teren wokół budynków. Miasto Lębork złożyło wniosek o dofinansowanie w wysokości blisko 19 mln złotych budowy mieszkań komunalnych z Funduszu Dopłat. Stanowi to aż 85 procent kosztów budowy nowych mieszkań. Po otrzymaniu dofinansowania budowa może ruszyć jeszcze w roku 2023.  

W załączeniu wizualizację nowych budynków:

źródło: lebork.pl

reklama
POLECAMY
 
close-link