reklama
reklama
Aktualności

13-latek potrącony na pasach przy ul. 1 Maja w Lęborku 

13-latek potrącony na pasach przy ul. 1 Maja w Lęborku 

Wczoraj po godz. 16:00 dyżurny Policji otrzymał zgłoszenie o potrąceniu pieszego przez samochód. Do zdarzenia doszło podczas opadów deszczu na przejściu dla pieszych przy ul. 1 Maja w Lęborku. Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że kierujący VW Passatem 84-letni lęborczanin prawdopodobnie zwolnił przed przejściem dla pieszych, ale nie zauważył znajdującego się na pasach 13-latka i najechał na niego. Potrącony chłopiec ze złamaniem nogi został przewieziony do szpitala. Policjanci poddali badaniu alkotestem kierowcę VW. Mężczyzna był trzeźwy. Funkcjonariusze zatrzymali jego prawo jazdy i zabezpieczyli ślady oraz dowody, w tym auto do szczegółowych oględzin. Obecnie śledczy szczegółowo wyjaśniają okoliczności wypadku.

reklama

Policja po raz kolejny przypomina, że zgodnie z przepisami ustawy prawo o ruchu drogowym pieszy, wchodzący na przejście na pierwszeństwo przed pojazdem, za wyjątkiem tramwaju. Kierujący pojazdem jest zobowiązany do obserwacji nie tylko przejścia dla pieszych, ale i jego okolicy oraz do stworzenia możliwości bezpiecznego przejścia przez jezdnię dla pieszych. Przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych, które ograniczają widoczność wszyscy użytkownicy dróg powinni zwiększyć swoją czujność. Zbliżając się do przejścia dla pieszych kierowca musi:

– zachować szczególną ostrożność,

– zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo na nie wchodzącemu.

Pieszy z kolei ma obowiązek zachowania szczególnej ostrożności podczas wchodzenia i przechodzenia przez jezdnię lub torowisko oraz podczas korzystania z przejścia dla pieszych. Zabrania się pieszemu wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych. Należy podkreślić, że pieszy wchodzący na przejście nie może korzystać z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego w sposób, który ogranicza możliwość obserwacji sytuacji na jezdni. Bardzo ważnym elementem dla bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego są odblaski, które znacznie zwiększają ich widoczność na drodze. Zalecamy korzystanie z nich po zmroku również na terenie zabudowanym, zwłaszcza w miejscach słabo oświetlonych.

Źródło informacji:  KPP w Lęborku

charset=Ascii
POLECAMY
 
close-link