16/06/2024
Aktualności

Ponad 234 mln zł z Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego na Pomorzu!

Ponad 234 mln zł z Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego na Pomorzu!

1 stycznia 2022 r. ruszył program Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego (RKO). Od tego czasu Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyznał świadczenia dla ponad 43,3 tys. dzieci z Pomorza. Suma wypłaconego wsparcia to ponad 234 mln zł.

reklama

Od 1 stycznia ubiegłego roku można składać do ZUS wnioski o wypłatę RKO. Nowe świadczenie przysługuje na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie od 12. do 35. miesiąca życia. W ramach RKO rodzice otrzymają maksymalnie 12 tys. zł. Świadczenie jest wypłacane wyłącznie na rachunek bankowy, w miesięcznych transzach – po 500 zł przez dwa lata lub po 1000 zł przez rok – wybór zależy od rodziców. Raz w okresie pobierania kapitału, rodzić może złożyć wniosek o zmianę wysokości transzy i podwyższyć ją do 1000 zł lub obniżyć do 500 zł. Wsparcie jest niezależne od dochodów rodziny, a środki nie są opodatkowane.

Wnioski o rodzinny kapitał opiekuńczy można składać elektronicznie – za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, portalu Emp@tia lub bankowości internetowej, a wkrótce także przez aplikację mobilną mZUS.

ZUS ma dwa miesiące na rozpatrzenie wniosku. Wypłata kapitału nastąpi nie wcześniej niż za miesiąc, od którego przysługuje do niego prawo.

Jeśli wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, rodzic otrzyma informację o przyznaniu świadczenia. Znajdzie ją w skrzynce odbiorczej na profilu na PUE ZUS, również wtedy, gdy wniosek został złożony przez aplikację, bank czy portal Emp@tia.

źródło: informacja prasowa/ Regionalny Rzecznik Prasowy województwa pomorskiego

reklama