reklama
reklama
Aktualności

Sygnalizatory na przejściach przy Targowej? Radna zgłasza kolejny wniosek 

Sygnalizatory na przejściach przy Targowej? Radna zgłasza kolejny wniosek 

Montaż sygnalizatorów świetlnych na przejściach dla pieszych, wyznaczenie nowych przejść i ograniczenie prędkości na całej długości ulicy to pakiet pomysłów na zwiększenie bezpieczeństwa ruchu drogowego na ulicy Targowej, jaki do ratusza złożyła radna Katarzyna Lipkowska. Przypomina ona o podobnej interpelacji z czerwca 2019 roku, dotyczącej ustawienia sygnalizacji świetlnej z przyciskiem dla pieszych na skrzyżowaniach Targowej z Chopina i Staszica. Wtedy wniosek radnej nie został zrealizowany. Jak będzie tym razem?

reklama

Radna stwierdziła po latach, że samo wyznaczenie przejść na wysokości ulicy Chopina i Staszica to obecnie za mało i tylko w nieznacznym stopniu poprawiło bezpieczeństwo przejścia przez ulicę Targową.

Od tamtej pory na tej ulicy ruch się mocno wzmógł. Kierowcy, nie bacząc na fakt, iż w pobliżu jest wiele szkół oraz przedszkole i w każdej chwili może na drogę wejść jakieś dziecko, rozwijają duże prędkości. W dniu 6 grudnia bieżącego roku prawie doszło do tragedii na tej ulicy. Rozpędzony kierowca zatrzymał się w ostatniej chwili przed dzieckiem próbującym przejść przez jezdnię. Roztrzęsiony opiekun zwrócił się z prośbą o podjęcie kroków w tym temacie.W swojej interpelacji z 2019 r. proponowałam, by zainstalować sygnalizację świetlną z przyciskiem dla pieszych, co zapewni maksymalne bezpieczeństwo na przejściu dla pieszych.

Proszę rozważyć też wprowadzenie ograniczenia prędkości na ulicy Targowej, co być może przy obecnych wysokościach nakładanych mandatów za wykroczenia zdyscyplinuje kierowców i zdejmą nogę z pedału gazu. Ewentualnym zamiennikiem byłoby wyznaczenie większej ilości miejsc z przejściami dla pieszych (przy każdym skrzyżowaniu), co byłoby tylko uregulowaniem i tak istniejących przepisów. Widoczne wyznaczone przejścia dla pieszych wymuszają na kierowcy stosowanie się do przepisów prawa ruchu drogowego. Obowiązkiem kierującego pojazdem wobec pieszych – Prawo o Ruchu Drogowym, jest zbliżając się do przejścia dla pieszych zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na to przejście. Przechodzenie przez jezdnię jest dozwolone, gdy odległość od przejścia przekracza 100 m. Jeżeli jednak skrzyżowanie znajduje się w odległości mniejszej niż 100 m od wyznaczonego przejścia, przechodzenie jest dozwolone również na tym skrzyżowaniu.

Kierowcy nie zawsze mają na uwadze te reguły, dlatego należałoby pomóc pieszym by w jak najbezpieczniejszy sposób mogli przechodzić przez jezdnię w tak niebezpiecznych miejscach do których niewątpliwie należy ulica Targowa w naszym mieście.

Mając na uwadze moje uzasadnienie, podane argumenty, proszę o podjęcie kroków mających na celu poprawę bezpieczeństwa w rejonie przedmiotowej ulicy” – pisze w interpelacji radna Lipkowska.

1 Komentarz

    Skrzyżowanie Targowa-wybickiego,Węgrzynowicza-Dąbrowskiego,Targowa-Staszica to co jest bezpiecznie?Całą Targowa najlepiej zamknąć dla ruchu kołowego.😂

    1
    10

Komentarze są wyłaczone

POLECAMY
 
close-link