03/03/2024
Aktualności

Karp na święta będzie bardzo drogi. Ile zapłacimy za 1 kg świeżej ryby… 20, 25, 30 zł?

Karp na święta będzie bardzo drogi. Ile zapłacimy za 1 kg świeżej ryby… 20, 25, 30 zł?

Do świąt Bożego Narodzenia pozostało jeszcze kilka tygodni, a ceny karpi już dzisiaj biją rekordy. Jak twierdzi jeden z właścicieli gospodarstwa rybackiego w województwie kujawsko-pomorskim… „Świat zwariował, kilogram ryby ze stawu kosztuje w tej chwili 30 zł, a będzie jeszcze drożej…”. W nadchodzące święta musimy być przygotowani na to, że ceny karpia za kilogram poszybują ostro w górę, podobnie zresztą, jak wielu innych towarów. Już w 2021 roku za kg świeżej ryby płaciliśmy 18-25 zł za kg, najnowsze prognozy mówią, że w tym roku za świeżego karpia zapłacimy nawet 30 % więcej niż przed rokiem. Ma na to wpływ szalejąca w kraju inflacja, co oczywiście wpłynie na ceny karpia w sklepie lub markecie.

reklama

Hodowcy ryb już dzisiaj boją się, że ceny świeżego karpia mogą odstraszyć klientów. Ale nie mają wyjścia, muszą podnosić ceny, bo koszty produkcji poszybowały w górę. Jeden z hodowców mówi, że „Stawki windują przede wszystkim ceny zbóż, którym karmi się ryby. W zeszłym roku za tonę kukurydzy płaciłem 700 zł, teraz kosztuje 1600 zł. A ma być jeszcze droższa. Na ceny ryb wpływają też drogie paliwo i energia elektryczna. Jeśli chodzi o te 30 zł za kg to, trzeba podkreślić, że jest różnica między stawką z gospodarstwa hodowlanego a późniejszą ceną detaliczną. W sklepie kilogram karpia może być droższy nawet o ok. 5-10 zł…”.

Należy spodziewać się, że przed samymi świętami karp zdrożeje jeszcze bardziej. Aż 90 % ryby hodowlanej trafia do sprzedaży praktycznie w ostatnich 2 tygodniach poprzedzających Boże Narodzenie. W 2020 roku 1 kg karpia żywego kosztował 12-15 zł, w 2021 już 18-20 zł, a w 2022 roku?

Płaty karpia jeszcze w pierwszej połowie października pojawiły się w wybranych marketach. Cena za kilogram już wówczas wynosiła nawet 70 zł. Rok temu płat ze skórą przed świętami był w sprzedaży w cenie ok. 40 zł za kg. W jednym ze sklepów internetowym skupiającym się na sprzedaży ryb świeży płat z karpia w promocji kosztował nieco ponad 43 zł za 0,7 kg. W markecie kilogram karpia (płat ze skórą) to już wydatek niemal 80 zł (dane z 8 listopada). Tydzień temu, w jednej z sieci marketów karp był dostępny w następujących cenach:

  • karp patroszony – 38 zł/kg
  • karp filet – 64 zł/kg
  • karp dzwonko – 71 zł/kg
  • karp płat ze skórą – 55 zł/kg

Jeśli chcemy spędzić nadchodzące święta Bożego Narodzenia zgodnie z przekazywaną nam z pokolenia na pokolenie tradycją, już dziś musimy oswoić się, że stwierdzeniem, że tegoroczne święta będą baaaardzo drogie…

Warto jeszcze nadmienić, że hodowla karpia w Polsce sięga II poł. XII w. Zapoczątkowali ją mnisi Cystersi, którzy budowali stawy na ziemiach należących do klasztorów. Hodowane przez nich ryby trafiały nawet na zamożne dwory. Obecnie Polska i Czechy są największymi producentami karpia w Unii Europejskiej. Produkcja karpia w Polsce osiąga wielkość blisko 20 tys. ton a powierzchnia stawów hodowlanych to ponad 70 tys. hektarów

Źródło informacji: srefaagro.pl, money.pl;  zdjęcie: pixabay

reklama
reklama
POLECAMY
 
close-link