08/05/2024
Aktualności

Byłe lotnisko wojskowe w Łebieniu [zdjęcia]

Byłe lotnisko wojskowe w Łebieniu [zdjęcia]

Byłe lotnisko wojskowe w Łebieniu (w dostępnych źródłach spotykane są też nazwy: Lędziechowo i Kopaniewo), położone jest na wysokości 91 m n.p.m., w odległości 3 km na płd.-zach. od Wojciechowa. Pierwsze lądowisko w tym miejscu powstało jeszcze przed 1939 rokiem, natomiast w czasie II wojny światowej korzystało z niego niemieckie lotnictwo. Niestety w dostępnych źródłach niezachowany się jakiekolwiek informacje na ten temat.

reklama

W latach 1945-1968 lądowisko to było praktycznie nieużywane. Po drugiej wojnie światowej teren przejęła armia czerwona, a w 50-latach Wojsko Polskie. Lotnisko miało gruntowe pole wzlotów i było wykorzystane sporadycznie. Dopiero w 1969 roku wybudowano na nim, pokryty asfaltobetonem pas startowy o dług. 2200 m i szer. 40 m (inne źródła podają czasem wymiary: 2500 m x 50 m) o orientacji północ-południe, drogi kołowania i miejsca postojowe samolotów. Rok później Lędziechowo (Łebień) stało się lotniskiem zapasowym lotnictwa morskiego. Wówczas zbudowano również drogi kołowania i płaszczyzny postoju samolotów. W zachodniej części lotniska zbudowano strefę rozśrodkowania samolotów dla 16 maszyn. Miejsca postojowe otoczono z trzech stron wałami ziemnymi. Na lotnisko, w ramach ćwiczeń, często były przenoszone bojowe jednostki lotnicze, głównie marynarki wojennej. W 1980 roku odbywał tu ćwiczenia 34 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego (34 plm), który do czasu rozformowania w 1994 roku stacjonował na co dzień w Gdyni – Babich Dołach. Wtedy też w Łebieniu pojawiły się po raz pierwszy naddźwiękowe samoloty myśliwskie MIG-21. Aż do 1999 roku wojsko korzystało z lotniska sporadycznie.

Wg niepotwierdzonych informacji, jeszcze w latach 90-tych XX wieku lądowały tu także samoloty rozpoznawcze lotnictwa morskiego TS-11R Iskra, transportowe AN-2 i inne. W związku z remontem pasa startowego w Siemirowicach (Cewice), lotnisko to było też przez jakiś czas miejscem przebazowania 7 Pułku Lotnictwa Specjalnego (7 pls). Ruch w Łebieniu zamarł ostatecznie, kiedy ze służby w Marynarce Wojennej wycofano wspomniane wyżej samoloty MIG-21 i TS-11 Iskra. W 2003 roku, Wojsko Polskie przestało korzystać z lotniska, a zwłaszcza Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej z lotniska Siemirowice, która była jego gospodarzem. Wojsko przekazało lotnisko do Agencji Mienia Wojskowego, bez konieczności zachowania funkcji lotniskowej. Wtedy też AGW wystawiła lotnisko na sprzedaż.

Cały obiekt obejmował wówczas 336 ha powierzchni, 10 budynków, w tym 1 koszarowy z 1971 roku (628 m2), reszta z lat 1971-75, 4 zbiorniki na paliwo po 100 m3 i 2 po 50 m3 oraz 2 schrony eskadrowe z 1974 roku (2100 m2). Byłe lotnisko przejęła w 2004 roku gmina Wicko. Plan zagospodarowania przestrzennego województwa pomorskiego, przyjęty przez sejmik wojewódzki w 2002 roku przewidywał, że w miejscu tym powstanie lokalne lotnisko cywilne. Pomysł ten uzasadniał fakt, że z Łebienia do ponad 100-tysięcznego Słupska, który z powodu prawdopodobnej lokalizacji tarczy antyrakietowej stracił szansę na cywilne wykorzystanie lotniska w Redzikowie, jest niespełna 50 km, zaś do Łeby jeszcze bliżej – 14 km. Pojawiały się wielce optymistyczne głosy, że takie lotnisko cywilne byłoby „kurą znoszącą złote jaja dla regionu”,  tym bardziej, że polskie wybrzeże jest stosunkowo trudno dostępne zarówno dla turystów, jak i potencjalnych inwestorów.

Samorządowcy z Wicka podjęli jednak inną decyzję i zdecydowali, że zamiast lotniska będzie tam… farma wiatrowa. Wkrótce potem gmina rozpoczęła likwidację lotniska od demontażu pasu startowego… Uzyskany w ten sposób materiał (tzw. destrukt bitumiczny, który był sprzedawany po 4 zł za tonę), przez parę lat wykorzystywany był do naprawy dróg gminnych i powiatowych. W 2010 roku teren lotniska pozostawał wciąż ogrodzony, ale ogólny poziom zabezpieczenia obiektu był niewielki. Znajdowało się tam wciąż kilka nieużytkowanych i pozostających w złym stanie budynków wojskowych a usunięta nawierzchnia pasa startowego uniemożliwiała już jakiekolwiek wykorzystywanie go przez samoloty.

Dopiero we wrześniu 2014 r., spółka PGE Energia Odnawialna S.A. z siedzibą w Warszawie, zainaugurowała budowę farmy wiatrowej „Lotnisko” o mocy docelowej 90 MW. Tym samym los byłego lotniska wojskowego został ostatecznie przesądzony (MD)

Zdjęcia: odwiedźkaszuby.pl (Leszek Grzenkowicz), polot.net (Karol Placha Hetman)

reklama
reklama