15/07/2024

Lęborczanin Marcin Fidala zaliczył kolejny sędziowski awans w strukturach Międzynarodowa Federacja Tenisa Stołowego (ITTF). od koniec października w Helsinkach odbyło się oficjalne szkolenie sędziowskie zakończone licznymi egzaminami na sędziego głównego turniejów międzynarodowych. Pozytywny wynik egzaminu i tytuł „International Referee” jako jedyny Polak otrzymał Marcin Fidala.

reklama

Wśród kandydatów na sędziego IR znaleźli się reprezentanci 11 państw: Niemiec, Wielkiej Brytanii, Finlandii, Ugandy, Kolumbii, Macedonii Północnej, Luksemburga, Estonii, Iraku i Polski. W Helsinkach, Polskę reprezentował Marcin Fidala, który jako jeden z sześciu uczestników, uzyskał pozytywny wynik z egzaminów teoretycznych i praktycznych, zostając pierwszym Polakiem, który może pochwalić się tytułem sędziego International Referee. Tym samym młody sędzia z Lęborka dołączył do grona 120 sędziów tej klasy na świecie.

International Referee to najwyższa klasa sędziowska nadawana przez Międzynarodową Federację Tenisa Stołowego. Sędziowie tej klasy powoływani są do pełnienia roli sędziego głównego na turniejach międzynarodowych m.in Igrzyskach Olimpijskich, Mistrzostwach Świata, Mistrzostwach Europy czy cyklach zawodów WTT.

– Przygodę z sędziowaniem zacząłem w wieku 15 lat. W 2008 roku przystąpiłem do pierwszego egzaminu na licencję sędziego PZTS i od tego czasu nieprzerwanie posiadam licencję sędziego Polskiego Związku Tenisa Stołowego. W 2016 roku pozytywnie zdałem egzamin na sędziego międzynarodowego, który odbywał się w austriackim Linzu. Dwa lata później w tym samym mieście przystąpiłem z sukcesem do egzaminu pisemnego na sędziego Blue Badge. Proces ewaluacji, czyli obserwacji i oceny mojej pracy sędziowskiej przez przedstawicieli Międzynarodowej Federacji Tenisa Stołowego na zawodach międzynarodowej rozpocząłem tego samego roku. Przez pandemię zdobycie czterech pozytywnych ewaluacji, niezbędnych do przystąpienia do egzaminu ustnego zajęło więcej czasu niż zakładałem. Jednak podczas tegorocznego WTT YouthContender we Władysławowie i ten egzamin zdałem z wynikiem pozytywnym. Dołączając tym samym do kolegów Maciej Milińskiego i Rafała Zlezarczyk jako sędzia Blue Badge. Kolejnym celem jaki sobie postawiłem i szczęśliwie zrealizowałem w Helsinkach było zdobycie klasy sędziego głównego International Referee – powiedział na łamach pzts.pl Marcin Fidala.

W chwili obecnej mamy w Polsce jednego sędziego International Referee, będącego równocześnie sędzią liczącym Blue Badge (Marcin Fidala), dwóch sędziów Blue Badge (Maciej Miliński i Rafał Zlezarczyk) oraz jednego, który jest na etapie zdobywania ewaluacji aby finalnie uzyskać tytuł kolejnego sędziego liczącego tej klasy w Polsce (Robert Olencki). Marcin Fidala niedawno wybrany został przewodniczącym Kolegium Sędziów Polskiego Związku Tenisa Stołowego.

reklama
reklama