Aktualności

Dodatek do prądu 1000+ nie dla domów z fotowoltaiką i pompą ciepła…

Dodatek do prądu 1000+ nie dla domów z fotowoltaiką i pompą ciepła…

Premier zapowiedział dodatek dla osób ogrzewających domy elektrycznością na wzór dopłat do drewna, pelletu czy oleju opałowego. Nie będą z nich jednak mogli korzystać użytkownicy fotowoltaiki ani pomp ciepła. Andrzej Guła – lider Polskiego Alarmu Smogowego (PAS) stwierdził, że rząd nie ma przygotowanej propozycji w zakresie ochrony tych, którzy ogrzewają mieszkania energią elektryczną. Wg szacunków około miliona gospodarstw domowych może znaleźć się w trudnej sytuacji związanej ze wzrostem kosztów energii… „Ogrzanie mieszkania w kamienicy piecem akumulacyjnym może pochłonąć nawet 5000 kWh rocznie, podobna jest wielkość zużycia energii przy wykorzystaniu pompy ciepła. Jego zdaniem bez zapewnienia odpowiednich mechanizmów wsparcia te gospodarstwa domowe mogą się znaleźć w bardzo trudnej sytuacji…”. – wylicza. Lider PAS uważa, że najlepszym rozwiązaniem mogłoby być zwiększenie limitu zużycia energii objętego taryfą gwarantowaną dla osób ogrzewających domy prądem.

reklama

Paweł Lachman – prezes Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła „PORT PC”, przekonuje, że warto zastanowić się nad ochroną taryfową do 3000-4000 kWh rocznie w przypadku korzystania z pompy ciepła lub ogrzewania elektrycznego. Jak podaje, typowe zużycie pomp ciepła w nowym budynku o powierzchni ogrzewanej 150 mkw. to ok. 3000-3500 kWh, a w przypadku budynku starszego – ok. 5000 kWh. – Dodatkowa kwota 3000 kWh motywowałaby do oszczędnego zużycia energii przez właścicieli elektrycznych urządzeń grzewczych – wyjaśnia. Lachman przestrzega, że brak tarczy dla osób ogrzewających dom prądem bezpośrednio czy pompami ciepła byłby bardzo złym sygnałem dla transformacji źródeł ciepła w kierunku efektywnej elektryfikacji ogrzewania, tym bardziej przy zamrożeniu taryf dla gazu ziemnego i zerowej stawce VAT. Obecnie 62 proc. wniosków na wymianę źródeł ciepła w programie „Czyste powietrze” dotyczy pomp ciepła. W ubiegłym roku sprzedano ich ok. 90 tys., a w tym roku jest przewidywany wzrost sprzedaży o niemal 100 proc.

Premier zapowiedział dodatek dla ogrzewających domy elektrycznością na wzór dopłat do drewna, pelletu czy oleju opałowego. Według naszych źródeł w rządzie będzie to 1 tys. zł. Nie będą z nich jednak mogli korzystać użytkownicy fotowoltaiki i pomp ciepła. Do kolejki liczących na ulgę w rachunkach za prąd należałoby też zdaniem wielu polityków i analityków sektora energetycznego dopisać użytkowników kuchenek elektrycznych

Źródło informacji: samorząd.infor.pl, zdjęcie: pixabay

reklama
reklama
POLECAMY
 
close-link